Reklama

Tysiące kroków ku wierze. Ministranci z całej Polski pielgrzymowali do Rostkowa i Przasnysza

22/06/2026 13:26

Rostkowo i Przasnysz ponownie stały się duchowym centrum młodych służących przy ołtarzu. W sobotę, 13 czerwca, odbyła się 11. Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów, Lektorów i Ceremoniarzy, która zgromadziła uczestników z różnych zakątków kraju. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszyło hasło „Kostka po kostce – budujemy wiarę”, nawiązujące do postaci św. Stanisława Kostki – patrona dzieci i młodzieży.

 

Pielgrzymowanie rozpoczęło się w Rostkowie, rodzinnej miejscowości świętego. Stamtąd uczestnicy wyruszyli pieszo do Przasnysza, podążając symboliczną drogą wyznaczoną przez życie i duchowe dziedzictwo św. Stanisława Kostki. Wspólny marsz był okazją nie tylko do modlitwy, ale także do rozmów, wzajemnego poznania i budowania wspólnoty.

Najważniejszym punktem wydarzenia była uroczysta Eucharystia sprawowana w Przasnyszu, w miejscu chrztu św. Stanisława Kostki. To właśnie tam młodzi ministranci, lektorzy i ceremoniarze wspólnie modlili się o umocnienie swojej wiary oraz wytrwałość w pełnionej posłudze liturgicznej.

Reklama

Po zakończeniu części religijnej uczestnicy spotkali się w Zespole Szkół im. Henryka Sucharskiego w Przasnyszu. Tam odbył się koncert ks. Jakuba Bartczaka, którego występ połączył ewangeliczne przesłanie z nowoczesnym brzmieniem, tworząc wyjątkową atmosferę i spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem młodzieży.

Organizatorzy podkreślają, że pielgrzymka od lat jest czymś więcej niż tylko wydarzeniem religijnym. To przestrzeń do nawiązywania nowych znajomości, wymiany doświadczeń oraz umacniania więzi między młodymi ludźmi zaangażowanymi w służbę liturgiczną.

Reklama

Na zakończenie oficjalnego programu jedna z pielgrzymkowych grup – uczestnicy z Warszawy – postanowiła jeszcze raz wrócić do Rostkowa. Czekały tam na nich dodatkowe atrakcje przygotowane przez organizatorów. W programie znalazły się przejazdy drezynami, wspólne ognisko, gry terenowe oraz questy historyczne, dzięki którym młodzi pielgrzymi mogli lepiej poznać miejsce narodzin św. Stanisława Kostki i jego bogate dziedzictwo.

Tegoroczna pielgrzymka po raz kolejny pokazała, że idea wspólnego budowania wiary i wspólnoty nie traci na aktualności. Dla wielu uczestników była to nie tylko podróż do miejsc związanych z patronem młodzieży, ale przede wszystkim doświadczenie, które pozostanie w pamięci na długo – jako czas modlitwy, spotkań i inspiracji do dalszej służby w swoich parafiach.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo ePrzasnysz.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości