Zamknij

Pamiętasz? Rolniczy Dom Towarowy, nazywany RDT-em

09:51, 28.04.2019 | M.S
REKLAMA
1960. Rolniczy Dom Towarowy na pocztówce z lat 60. - dzisiejsza siedziba władz miejskich Przasnysza

Budynek dawnego Rolniczego Domu Towarowego, potocznie nazywanym RDT-em, istnieje do dzisiejszego dnia. Obecnie ta budowla, jest po mocnym liftingu, wprost do nierozpoznania.

fot. 1960. Rolniczy Dom Towarowy na pocztówce z lat 60. - dzisiejsza siedziba władz miejskich Przasnysza

Poniżej przytaczamy wspomnienia pana Sewka Rudy z Izraela, który pięknie opisał swoją drogę z domu do szkoły. Mijał to miejsce dwukrotnie każdego dnia:

“...Przechodziłem na drugą stronę Świętomichalskiej i byłem już obok wytwornych delikatesów; zamorskich wyborowych win i wódek, alkoholi; mijałem sklep pana Kaszubowskiego. I ponownie aromat malinowy i poziomkowy, soki plus gastronomia; kram pana Bergsona, ciechanowianina, który ożenił się z córką przasnyszanina, pana Lwa. Pan Lew miał piękny głos i był kantorem w tej bóżnicy, w której modlił się mój ojciec. A obok niezrównany zapach świeżych bułek i chleba w piekarni Ber. Po kilku krokach czuło się marynowanego śledzia ze sklepiku i hotelu pana Gerlica. Skręcałem na prawo w kierunku szkoły. Wokół roztaczał się zapach sośniny; skład desek pana Grzyba i pana Pragiera. No i wreszcie imponujący wówczas dla mnie i niezapomniany wygląd naszego gimnazjum. Pamiętam chwilę, gdy przyszedłem tu po raz pierwszy jako absolwent szkoły żydowskiej zwanej “szabasówką”. Te schody... Sam budynek...”  


na podst. M.Bondarczuk. “Kronika Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Przasnyszu 1923 - 1993"

W 2005 roku władze miejskie Przasnysza podjęły decyzję o remoncie budynku dawnego RDT-u (Rolniczego Domu Towarowego). Decyzja zapadła jeszcze w czasie kadencji Burmistrza Zenona Lendziona. Tu przeniesiono również siedzibę władz miejskich Przasnysza. Poniższe zdjęcie obrazuje aktualny wygląd budynku.

[DAWNY]1557919009808[/DAWNY]

 

(M.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© eprzasnysz.pl | Prawa zastrzeżone