Zamknij

Powstaje pierwszy polski niepodległościowy szlak rowerowy

15:14, 14.05.2019 | Starostwo Powiatowe
REKLAMA
Skomentuj

Już wkrótce na trasie Przasnysz – Jaciążek – Przasnysz powstanie pętla historycznego szlaku rowerowego przebiegającego przez tereny leśne i drogi powiatowe – obszary związane z historią najnowszą naszego regionu. To wspólne przedsięwzięcie pomysłodawcy: Fundacja "Bez Hamulców" oraz Starostwa Powiatowego w Przasnyszu i Nadleśnictwa Przasnysz. W powiecie przasnyskim postanie pierwszy, pilotażowy odcinek szlaku.

Idea projektu polegać ma zaplanowaniu przy współpracy z historykami na terenie całej Polski szlaków rowerowych w miejscach historycznych nawiązujących do walk o Wolną i Niepodległą Polskę. W tym projekcie chcemy zjednoczyć samorządy oraz lokalną społeczność do oddania hołdu wszystkim, tym którzy przelewali krew za wolną Ojczyznę. – informuje prezes fundacji Bartłomiej Kuraś.

100 szlaków rowerowych za 100-lecie Niepodległości ma pokazać współdziałanie instytucji rządowych z instytucjami pozarządowymi dla dobra ogółu wspólnego – dobra Narodowego. 
Szlaki będą oznaczone własnym znakiem graficznym, który zostanie naniesiony na mapy turystyczne Polski. 

Długości odcinków szlaków będą zróżnicowane. Nie będą to monotonne i jednolite projekty, lecz zróżnicowane pod względem wielorakości przyrodniczej Polski. Celem ich będzie promowanie walorów przyrodniczych, kulturowych, a nade wszystko historycznych danego regionu. Pragniemy poprzez te założenia dotrzeć do miejsc zapomnianych, a tak bliskich z pozycji rowerzysty. Szlaki w swym założeniu mają być atrakcyjne dal „niedzielnego rowerzysty”, jak i zaciętego cyklisty. 

Na trasie znajdziemy informację dotyczącego szlaku: przez jakie tereny przebiega, co się tam wydarzyło – tablice informacyjne, jak i wytyczone miejsca biwakowe/wypoczynkowe.
By oddać należyty hołd przodkom pragniemy by szlaki dorównywały tym na zachodzie – lecz były nieodzownym nośnikiem historii Polski, jej walki o Wolność i Suwerenność. 


Zróżnicowana przyroda na terenie Polski powoduje, że jesteśmy jednym z najbardziej atrakcyjnych krajów Europy pod względem turystyki rowerowej. Góry, niziny, pojezierza, morze, unikatowe zakątki przyrodnicze takie jak wąwozy lessowe w dolinie Wisły, Bory Tucholskie, czy przełom Dunajca – to tylko niewielkie przykłady zasobów i walorów turystyki rowerowej w Polsce, tak niepowtarzalnych na tle Europy.

(Starostwo Powiatowe)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (3)

BbsBbs

1 1

W Przasnyszu proponuje start z pod byłej katowni UB przy ulicy Berka Joselewicza. 17:29, 14.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MietekMietek

2 0

A czy na szlaku znajdzie się miejsce na ławeczkę niepodległości, tak estetyczną i trwałą? Myślę, że byłoby fajnie. 21:21, 14.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MaroMaro

2 0

Narodowy Szlak Niepodległościowy. Dobra nazwa,taka z duchem czasu. 20:55, 15.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© eprzasnysz.pl | Prawa zastrzeżone