Zamknij

Politechnika Warszawska podpisała finalny akt notarialny

13:33, 08.05.2019 | Starostwo Powiatowe
REKLAMA
Skomentuj

2 maja Politechnika Warszawska podpisała finalny akt notarialny na zakup lotniska w Sierakowie. Teren posłuży m.in. do testowania tworzonych na uczelni rozwiązań dla lotnictwa. W pobliżu powstanie też centrum badawczo-rozwojowe PW. To szansa na potężny impuls rozwojowy dla powiatu przasnyskiego.

  • Od kilku godzin w serwisach branżowych i ogólnopolskich mediach pojawiają się informacje o zakupie przez Politechnikę Warszawską powiatowego lotniska w Sierakowie k. Przasnysza (m.in. PAP, Wprost, Forsal). Jak donoszą media, końcowy akt notarialny zakupu działek związanych z lądowiskiem w Przasnyszu został podpisany na początku maja przez dziekana Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW prof. Janusza Frączka. Przy podpisaniu obecni byli również kierownik projektu prof. Robert Głębocki, starosta przasnyski Krzysztof Bieńkowski oraz wicestarosta Waldemar Trochimiuk.
  • "Politechnika Warszawska, jako największy polski uniwersytet techniczny, potrzebuje poligonu doświadczalnego, na którym będzie można przeprowadzać testy nowych technologii" - powiedział PAP dr inż. Antoni Kopyt z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW.
  • Teren lotniska z towarzyszącą mu infrastrukturą został zakupiony dzięki współfinansowanemu ze środków unijnych projektowi o wartości 33 mln zł. W ramach projektu (który zakończy się w grudniu 2020 r.) Politechnika planuje również stworzyć na miejscu centrum badawczo-rozwojowe, w którym będą mogli pracować naukowcy. "Zbudujemy w ten sposób zaplecze badawcze, które w kolejnych latach da Politechnice Warszawskiej możliwość rozwoju i pozyskiwania nowych projektów badawczych" - podkreślił dr Kopyt.
  • "Takiego miejsca szukaliśmy już od jakiegoś czasu i lotnisko pod Przasnyszem idealnie spełnia stawiane przez nas warunki" - stwierdził rozmówca PAP. "Znajduje się ok. 2 godzin drogi od Warszawy, a jego lokalizacja jest bardzo wygodna także z uwagi na położenie innych lotnisk. Okolica jest też nisko zurbanizowana, dzięki czemu mamy dużą przestrzeń do bezpiecznego testowania nowych algorytmów nawigacyjnych i technologii" - wylicza.
  • „Realizacja projektu poligonu doświadczalno-wdrożeniowego przez Politechnikę na terenie lądowiska w Sierakowie ma szansę stać się kołem zamachowym dla rozwoju strefy gospodarczej i całego powiatu przasnyskiego, dlatego też Rada i Zarząd zdecydowały się wesprzeć uczelnię i udzielić specjalnego rabatu na sprzedaż działek” – powiedział starosta Krzysztof Bieńkowski.
  • Infrastruktura, która powstanie w ramach projektu, posłuży realizacji prowadzonych przez PW badań naukowych i prac rozwojowych z zakresu m.in. systemów bezzałogowych, lotnictwa, nowoczesnych technologii materiałowych oraz szeroko rozumianej energetyki. W planach jest też rozwój alternatywnych napędów, systemów zarządzania lotem i systemów nawigacyjnych. Duże nadzieje inżynierowie z PW wiążą z pracami nad dronami specjalnie przystosowanymi do potrzeb rolników, policji czy straży pożarnej.
  • "Coraz więcej odbiorców korzysta z bezzałogowców; technologia ta rozwija się dzisiaj bardzo szybko; nasza uczelnia musi mieć miejsce do testowania nowych rozwiązań" - podkreślił dr Kopyt. "Jednym z kluczowych założeń jest zresztą wsparcie tymi technologiami lokalnych przedsiębiorców i rolników. Za pomocą dronów można np. pomóc rolnikom w ocenie upraw, efektywności nawozu, szkód łowieckich czy efektów suszy" - dodał.
  • W dalszej przyszłości Politechnika chce się zaangażować w promocję lotnictwa. "Bardzo zależy nam na dużej aktywności na samym lotnisku" - zaznaczył dr Kopyt. "Chcemy tam ściągać aerokluby, organizować konferencje, pikniki lotnicze. Będziemy zachęcać do latania szybowcami studentów, ale także integrować się z lokalnymi szkołami. Przemysł lotniczy cały czas potrzebuje nowych ludzi do pracy, więc chcemy zachęcić ludzi do lotnictwa i przyczynić się do wzrostu zainteresowania tą tematyką" - stwierdził.
  • PW będzie kolejną uczelnią, której działania naukowo-dydaktyczne wesprze własne lotnisko: takim terenem już od jakiegoś czasu dysponuje Politechnika Rzeszowska, uczelniane lotnisko przygotowuje także Politechnika Wrocławska.

            Na podst. PAP.

(Starostwo Powiatowe)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (2)

DonekDonek

1 2

Przy podpisaniu obecni byli również kierownik projektu prof. Robert Głębocki, starosta przasnyski Krzysztof Bieńkowski oraz wicestarosta Waldemar Trochimiuk.

Hmmm, a mogę spytać, po co ta asysta? Żeby słit focię trzasnąć? 18:44, 08.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

okok

0 0

akurat oni podpisywali 18:52, 08.05.2019


© eprzasnysz.pl | Prawa zastrzeżone