Zamknij

Mieszkańcy poznali korzyści wynikające z budowy tężni solankowej. Powstaną w...

20:31, 10.06.2019 | M.S
REKLAMA
Skomentuj
fot. Tężnia na placu Hallera w Warszawie/fakt.pl

Właśnie zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące budowy tężni solankowych w Przasnyszu. Do Muzeum Historycznego w Przasnyszu, gdzie się odbywały przyszło sporo zainteresowanych mieszkańców.

Na wstępie omówiono czym są i po co się je buduje oraz jaki drogocenny wpływ mają na nasz organizm.

Tężnia solankowa to konstrukcja z drewna drzew iglastych – zwykle w postaci wysokiej ściany, platformy widokowej bądź wieży. Konstrukcja pokryta jest gałązkami tarniny, po których spływa pompowana ku górze solanka - woda mineralna bogata w duża liczbę jonów sodowych, soli magnezowych oraz związków jodu i bromu.


Co zyskają mieszkańcy Przasnysz?


Odparowująca solanka tworzy wokół budowli charakterystyczny mikroklimat. Powietrze nasycone jest cennymi dla zdrowia związkami jodu, wapnia, sodu, bromu, magnezu oraz żelaza – związki te absorbowane są przez organizm dzięki inhalacjom oraz poprzez skórę. Właściwości pobytu w tężni solankowej porównywalne są do nadmorskiego spaceru. Najbardziej efektywne są pobyty w tężni solankowej w ciepłe, wietrzne dni – wówczas solanka odparowuje najintensywniej, a powietrze wokół tężni jest silnie nasycone dobroczynnymi związkami.
Charakterystyczny mikroklimat, pozytywnie wpływa na ogólną poprawę samopoczucia. Inhalacje solankowe zalecane są w przewlekłych infekcjach górnych dróg oddechowych – nawracającemu zapaleniu zatok czy zapaleniu oskrzeli, a także astmie oskrzelowej czy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Korzystanie z tężni solankowych wskazane jest także w nadciśnieniu tętniczym, alergii czy nerwicy.


Czy i gdzie zostaną wybudowane tężnie solankowe w Przasnyszu?

Zaproponowano cztery lokalizacje:

  • park miejski bez konieczności wycinki drzew
  • park przy ul. Wojskowej z koniecznością wycinki drzew
  • teren sportowo-rekreacyjny tzw. Wembley
  • skwer przy cmentarzu od ul. Orlika

W zależności od lokalizacji i rozwiązania architektonicznego do wyboru są trzy konstrukcje. Jednak najkorzystniejszą jest tężnia modułowa pozwalająca na przyszłą rozbudowę. Dlatego też najważniejsza jest lokalizacja.

Jak poinformowano na konsultacjach, obecnie zaplanowano budowę tężni o długości 11 metrów z możliwością późniejszej rozbudowy.

Park Miejski najlepszą lokalizacją

Najbardziej korzystną i pożądaną lokalizacją jest park miejski. W tym miejscu, wzdłuż rzeki w przestrzeni miedzy drzewami jest możliwość wybudowania tężni o długości aż 30 metrów. Natomiast obok pozostaje miejsce na rozbudowę o kolejne moduły długości 15 metrów.

Dużo głosów było pozytywnych właśnie za lokalizacją tężni w parku miejskim. Ale pojawiły się również głosy zaniepokojenia wśród mieszkańców.
Bali się czy ptactwo typu wrony, oraz zanieczyszczona Węgierka nie będą źle wpływać na tężnie?

Budując tężnie trzeba wziąć pod uwagę kwestię środowiskową, gdyż nie powinny one być budowane w miejscach z mocno zanieczyszczonym powietrzem, dlatego park jest dodatkowo naturalnym filtrem i jest lepszą lokalizacją niż plac przy ruchliwej ulicy.

Kamery obowiązkowe

Budując tężnie, obowiązkowo potrzebny jest monitoring. Zapobiegnie on aktom wandalizmu jak i poprawi bezpieczeństwo mieszkańców. Aktualnie kamery umieszczone są w parku miejskim jak i na Wembley'u. Te lokalizacje nie przysporzą dodatkowego kosztu, oprócz nasadzeń jakie trzeba byłoby wykonać na wembley'u.
 

Poniżej screen z zaznaczonymi punktami planowanej budowy tężni w Parku Miejskim. Przestrzeń między MDK a rzeką.

(M.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (6)

Wiesława Wiesława

1 6

Dziękujemy radnym Sławomirowi Czaplickiemu i Piotrowi Kołakowskim za to że wraz z radnymi PSL i Mieszkańcy z Regionu walczą skutecznie o potrzeby mieszkańców. Przykro że radni PiS i PPP nie chcą tezni. 21:45, 10.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MikoMiko

0 0

Proszę obejrzeć relację ze spotkania i nie wprowadzać ludzi w błąd. Tam było głośno powiedziane że na styczniowej sesji rady, kiedy był pomysł tężni wprowadzany to wszyscy radni jednogłośnie zagłosowali pozytywnie za projektem. 19:54, 11.06.2019


SławekSławek

7 0

Sławuś nie wypada siebie samego oceniać ???? Jeszcze pod pseudonimem Wiesława chtba nie występowałeś... 21:54, 10.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anna Kowalska Anna Kowalska

0 4

Wiesława ma rację. A Ci co są przeciwko tezniom powinni sie wstydzić. Brawo Panowie którzy dziś nie dali sobie wejść na głowę radnemu Włodarczyk. Jesteśmy z Wami. I róbcie swoje. Dziękujemy. 23:09, 10.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ArtArt

4 1

Lokalizacja w parku jest chybiona, gdyż osoby zainteresowane będa szły z odległych osiedli kawał drogi, a przyjeżdżające nie postawią samochodu z powodu drastycznego braku parkingòw w tej okolicy. Miejsce przy cmentarzu idealne, dużo bliższe głòwnych osiedli, a do tego mnóstwo parkingów które są w większošci wolne czego nie można ujrzeć przy parku i MDK. Z czasem przez te prozaiczne niedogodności tylko wrony i kaczki będą stałymi klientami tęźni.. 17:52, 11.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BoloBolo

2 0

Nie do końca tak jest. Lokalizacja będzie jak słyszeliśmy ustalana. Trzeba popatrzeć teraz gdzie jest więcej ludzi, na tym skwerku przy cmentarzu czy w parku? Po drugie jeśli Park Miejski i wyspa w planach ma być przywracana do życia, to trzeba dać jakiś początek atrakcjom w tym miejscu. Dużo drzew, chłodu przy upalnym słońcu, wilgotność od wody, aż się prosi o umiejscowienie tam tej tężni. Wracające kajaki. Kolejny argument to pocztówka miasta, przejeżdżające auta Warszawa-Szczytno i odwrotnie - będzie widoczna, stanie się atrakcją dla innych, przyciągnie ludzi z miast ościennych. Skwerek jest dobry, ale bardziej widzę tam wśród drzew od strony straży stworzenie "małpiego gaju" dla dzieciaków - ogrodzonego w kółko niskim płotkiem z ławeczkami dla rodziców pod drzewami :) Jest już tam plac do kalisteniki to lepiej by było zachować taką formę tego miejsca. 09:15, 12.06.2019


REKLAMA
© eprzasnysz.pl | Prawa zastrzeżone