:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Festyny - Pikniki - Wydarzenia, STARE BIBLIOTEKA historia jednego projektu (FOTO VIDEO) - zdjęcie, fotografia
Portal eprzasnysz.pl 15/09/2018 14:21


13.09.2018 otworzyliśmy nową siedzibę naszej Biblioteki dla czytelników. Za nami bardzo intensywny czas planowania, projektowania, zdobywania środków, remontowania, urządzania, przeprowadzania…. Mieliśmy szczęście współpracy w realizacji projektu ze świetnymi fachowcami, którzy na każdym etapie oddali nam część swojej wiedzy, doświadczenia i umiejętności.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Koncepcja zagospodarowania budynku „po starym kinie” na potrzeby Miejskiej Biblioteki Publicznej narodziła się w roku 2014. Zaczęliśmy się zmieniać – z typowej „wypożyczalni książek” przekształcaliśmy się wówczas w miejsce spotkań, dyskusji, organizatora warsztatów edukacyjnych, koncertów, wydarzeń kulturalnych. Zasoby lokalowe, którymi dysponowaliśmy na parterze Urzędu Miasta zaczęły być zbyt skromne w porównaniu z naszymi potrzebami, a przede wszystkim z potrzebami naszych czytelników i użytkowników. Stąd pomysł wykorzystania miejsca, które od blisko 100 lat było związane z przasnyską kulturą – zbudowane na początku lat 20-tych XXw. jako Teatr Miejski, przez wiele lat służące przasnyszanom jako kino, od długiego czasu nie mające szczęścia do inwestorów.


Ważne decyzje

Władze samorządowe – Burmistrz Miasta i Rada Miejska – dały nam zielone światło, co więcej realnie wsparły nas w działaniach i udzielały pomocy na każdym etapie realizacji projektu.

Decyzją władz samorządowych w roku 2016 przekazano nam aktem notarialnym na własność budynek przy ul. J.Dąbrowskiego 3. Była to niezwykle ważna dla nas decyzja. Po raz pierwszy w swojej historii Biblioteka, jako samorządowa instytucja kultury miała szansę na to, aby jej siedziba znajdowała się w miejscu będącym jej własnością. Ta decyzja miała też duże znaczenie w procesie ubiegania się o środki zewnętrzne. Programy dotacyjne promują dodatkowymi punktami te instytucje, które są właścicielami nieruchomości objętej projektem.
Udzielono nam wsparcia merytorycznego w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie zewnętrzne. Biblioteka nie miała wcześniej doświadczenia w konstruowaniu tzw. projektów twardych związanych z działaniami inwestycyjnymi. Doświadczenie w tym zakresie pracowników Urzędu Miasta (szczególnie Pani Wiesławy Helwak – zastępcy Burmistrza Miasta oraz pracowników wydziału inwestycji) okazało się bezcenne.
Z naszymi partnerami – Miejskim Domem Kultury w Przasnyszu i Muzeum Historycznym – opracowaliśmy wspólną koncepcję działań kulturalno-edukacyjnych dla mieszkańców Przasnysza. Był to dokument, który stał się punktem wyjścia do ubiegania się o środki zewnętrzne na realizację inwestycji.
Decyzją władz samorządowych przekazano nam dotację celową w wysokości 1 mln zł zapewniającą wkład własny w budżecie wniosku o dofinansowanie na realizację zadania  Rozszerzenie oferty kulturalnej w Przasnyszu poprzez inwestycję infrastrukturalną i doposażenie miejskich instytucji kultury składanym przez Bibliotekę w ramach konkursu z Działania 5.3 Dziedzictwo kulturowe Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.  Bez tej decyzji niemożliwe byłoby ubieganie się o środki zewnętrzne na realizację inwestycji.
Po zatwierdzeniu przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych do realizacji naszego wniosku o dofinansowanie, w pracach zespołu projektowego uczestniczyły osoby z doświadczeniem w realizacji projektów inwestycyjnych -pracownicy Urzędu Miasta (wydział inwestycji), bez których przedzieranie się przez gąszcz przepisów związanych z realizacją projektów unijnych, zamówieniami publicznymi, przepisanymi budowlanymi, byłoby dla nas trudne, a  wręcz niemożliwe.
Dziękujemy wszystkim osobom – władzom samorządowym, pracownikom Urzędu Miasta, dyrekcji Muzeum Historycznego i Miejskiego Domu Kultury, których decyzje, wiedza, doświadczenie i współpraca pozwoliły nam na zdobycie środków i przygotowanie się do realizacji projektu, który na początku – nawet nam – wydawał się nierealny!

Realizacja

Na każdym etapie realizacji projektu mieliśmy okazję współpracować ze świetnymi fachowcami, dla których terminy, dokładność i rzetelność były priorytetem.

Projekt techniczny przebudowy budynku po starym kinie realizowała dla nas firma PROFIL – Jolanta Nowak z Gliwic.
Projekt aranżacji wnętrz wykonał Pan Maciej Walczyna (firma Trop Design Sp. z o.o.).
Projektanci, z którymi mieliśmy przyjemność pracować posiadali wspólną zaletę: potrafili słuchać. Nasze potrzeby, sugestie, pomysły, marzenia,  o funkcjonalnej przestrzeni wpisywali w możliwości i ograniczenia już istniejącego budynku. Projekt aranżacji wnętrz powstał po warsztatach partycypacyjnych, w których wzięli udział przedstawiciele różnych grup wiekowych naszych czytelników.

Dzięki temu nasza nowa siedziba jest „szyta na miarę”.  Jesteśmy przekonani, że nasi czytelnicy i użytkownicy będą się dobrze tu czuli.

Dopełnieniem dobrego projektu jest dobre wykonanie. Tu też mieliśmy szczęście! Głównym wykonawcą inwestycji była Firma Zakład Budowlany s.c. Daniel i Józef Boćkowscy. Z punktu widzenia inwestora w procesie realizacji ważne są terminy oraz staranność wykonania. W obu sferach Firma bardzo się sprawdziła. Prace rozpoczęły się w październiku 2017r. a już w czerwcu 2018r. – po dopełnieniu wszelkich formalności związanych z odbiorem inwestycji – mogliśmy przeprowadzać się do nowej siedziby!

Wyposażenie dostarczyła nam Firma Dimpact Sp.o.o znająca dobrze specyfikę pracy w bibliotekach. Przedstawiciele Firmy dobrze rozumieli nasze potrzeby dotyczące biblioteki wielofunkcyjnej, zrealizowali nasze życzenia w sposób perfekcyjny.

Przeprowadzka

Przeniesienie biblioteki do nowej siedziby – tylko na drugą stronę ulicy J - to nie lada wyzwanie. Symbolicznie, rozpoczęliśmy przeprowadzanie księgozbioru Biblioteki wspólnie z naszymi Czytelnikami. 15.06.2018 - podczas happeningu w ramach Nocy Bibliotek - 100 pierwszych książek powędrowało przez ulicę Jarosława Dąbrowskiego ze starej do nowej siedziby Biblioteki. W ostatnim tygodniu czerwca, z pomocą firmy przeprowadzkowej, cały księgozbiór i wyposażenie biblioteki głównej oraz Filii nr 2 dla dzieci i młodzieży (mieszczącej się do tej pory przy ul. Św. Wojciecha 3) przeniesiono do pięknie wyremontowanego budynku po starym kinie przy ul. J.Dąbrowskiego 3. To właśnie ten budynek uchwałą Rady Miejskiej w Przasnyszu z dn. 26 lipca 2018 stał się nową siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przasnyszu. Rada Miejska w tym samym dniu podjęła też uchwałę o likwidacji Filii nr 2 i przekształceniu jej w Oddział dla dzieci i młodzieży.

Urządzamy się

Miesiące wakacyjne – lipiec i sierpień – upłynęły nam na przygotowaniu nowej siedziby na przyjęcie czytelników. Należało przeprowadzić tzw. skontrum czyli inwentaryzację księgozbioru. To żmudne zajęcie, ale konieczne po tak rewolucyjnym dla biblioteki przedsięwzięciu.

Należało na nowo określić organizację Biblioteki – zniknęła Filia nr 2, powstały: oddział da dzieci i młodzieży (zajmujący parter nowej siedziby) i oddział dla dorosłych (I piętro).

Trwały też ostatnie prace porządkowe, adaptacyjne i wykończeniowe: zaprojektowano i wykonano identyfikację zewnętrzną (szyld) i wewnętrzną – ułatwiającą czytelnikom poruszanie się po nowym obiekcie i orientację w księgozbiorze Biblioteki. Urządzaliśmy też „letnią czytelnię”.

Dbaliśmy też o to, aby po otwarciu nowej siedziby, nasi czytelnicy mogli znaleźć u nas najświeższe nowości – trwały zakupy.

W okresie wakacyjnym nie odmówiliśmy sobie przyjemności organizacji zajęć dla dzieci. „Wakacje z Biblioteką” trwały 4 tygodnie. Zajęcia odbywały się w Filii nr 1. Tam też, przez całe wakacje można było wypożyczać książki, korzystać z prasy i internetu.

W lipcu i sierpniu w ramach naszego projektu „Teatr. Kino. Biblioteka. Historia jednego budynku” we współpracy z Miejskim Domem Kultury trwały w Pracowni Batiku Mamut warsztaty „Literatura i film w batiku”. Zajęcia prowadził Pan Tomasz Jakubowski. Otwarcie wystawy prac odbędzie się już w nowej siedzibie Biblioteki.

08.09.2018 – już w nowej siedzibie -  odbyło się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” S.Żeromskiego. Przasnyszanie przybyli do nas, aby posłuchać świetnej interpretacji utworu z kanonu literatury polskiej i przedpremierowo obejrzeć nowe wnętrza Biblioteki.


Uroczyste otwarcie i co dalej?

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Biblioteki z udziałem zaproszonych gości odbyło się 12.09.2018.

Od 13.09.2018 Biblioteka jest już dostępna dla czytelników i użytkowników. Wiemy, że z niecierpliwością czekali na ten dzień. My też! Wierzymy, że w ciągu najbliższych tygodni mury „starego kina” znów zaczną tętnić życiem. Aby tak się stało, zaprosimy przasnyszan do udziału w szeregu wydarzeń i imprez.

We wrześniu planujemy:

13.09.2018 (czwartek) o godz. 18.30 – pierwsze po wakacjach spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Zapraszamy stałych bywalców i czekamy na nowych.

22.09.2018 (sobota) w godz. 10.00 – 13.00 – „Poranek w bibliotece” – gry i zabawy dla dzieci
(5-13 lat): interaktywne bajki, kodowanie w aplikacji Scratch  Junior, programowanie robotów Photon.

22.09.2018 (sobota) o godz. 17.00 – spotkanie finałowe XII Mazowieckiego Konkursu Literackiego „Dzieciństwa mego blady, niezaradny kwiat”.

28.09.2018 (piątek) o godz. 19.00 zapraszamy na koncert Artura Gotza „Kabaret Starszych Panów – przeboje wszechczasów”. Rezerwacja bezpłatnych wejściówek już jest możliwa pod nr tel. 502-087-037. A po otwarciu Biblioteki - w oddziale dla dorosłych.

29.09.2018 (sobota) o godz. 16.00 – odbędzie wydarzenie pn. Popołudnie w „starym kinie”, w trakcie którego zaprosimy Państwa do wspomnień o przasnyskim kinie, premiery filmu, w którym przasnyszanie dzielą się swoimi historiami związanymi z tym szczególnym miejscem. Będzie to też okazja do otwarcia wystawy plakatów filmowych z II poł. XXw.

W ramach naszego projektu „Teatr. Kino. Biblioteka. Historia jednego budynku” we współpracy z Miejskim Domem Kultury we wrześniu rozpoczęły się próby do przedstawienia „Świętoszek”, które reżyseruje pani Edyta Przybysławska.

Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej (www.mbpprzasnysz.pl), naszego profilu na facebooku, witryn w oknach naszej nowej siedziby – wszędzie tam zamieszczać będziemy zaproszenia na kolejne wydarzenia organizowane w Bibliotece.

Do zobaczenia!

Reklama

STARE KINO - NOWA BIBLIOTEKA: historia jednego projektu (FOTO + VIDEO) komentarze opinie

 • wwwwww - niezalogowany 2018-09-18 14:54:48

  Biblioteka super ale w tym mieście jest jeszcze wiele do zrobienia aby było ładnie zrewitalizować park przy Wojskowej , MDK ,wyspa w parku miejskim a stworzyć miejsca pracy dla mieszkańców  .

 • Kaśka - niezalogowany 2018-09-18 10:33:25

  pięknie, a kiedy MDK - stan tego budynku woła o pomstę do nieba

 • jegoMac - niezalogowany 2018-09-17 10:05:57

  a ja pamiętam jak tam ruski byli i handlowali

 • dr House - niezalogowany 2018-09-16 22:02:43

  Przepięknie, nowocześnie, po prostu fantastycznie to wygląda! Szacunek dla Dyrekcji za pomysł, za realizację. Jesteśmy proszę Państwa w Europie ..

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Szukasz ubezpieczenia?

Biuro Ubezpieczeń przy ul. Żwirki i Wigury 1d oferuje pełną bazę ubezpieczeń majątkowych, komunikacyjnych, firmowych, na życie, OC zawodu, podróżne..


SPRZEDAM OPEL ASTRA H KOM

Silnik 1.7 CDTI DIESEL Rok prod.2007 Przebieg 135 tys. Stan bardzo dobry , bezwypadkowy Alufelgi - opony letnie drugi sezon Opony zimowe po jednym..


Działka 1299 m ul Kolejowa

Działka rolna z możliwością budowy jednorodzinnej - takie przeznaczenie w studium zabudowy dla tego terenu. Wjazd z ul Kolejowej


Praca w Budownictwie

Firma budowlana zatrudni pracowników na stanowisko murarz, cieśla szalunkowy, zbrojarz. Praca przy budynkach przemysłowych, wielorodzinnych,..


dom Czernice Borowe

Oferuję do sprzedaży posesję w Czernicach Borowych (dawna lecznica weterynaryjna). link do ogłoszenia i zdjęć na otodom.pl..


Sprzedam nieruchomość z 9

Sprzedam nieruchomość z 9 lokalami mieszkalnymi. Lokale są wyodrębnione i stanowią odrębną własność. Metraż mieszkań: 1 - 35,64m2 2 - 64,69m2 3 -..


Sprzedam komplet mebli Taranko

Meble używane z kolekcji Barcelona. W skład kompletu wchodzi biurko, dwie przeszklone witryny oraz jedna narożna z ukrytym barkiem.


ZNICZE , KWIATY SZTUCZNE ,

PRODUCENT WKŁADÓW I ZNICZY ,,A-MIX" Zaprasza na zakupy hurtowe i detaliczne. W ofercie : Znicze szklane ,wkłady prasowane i ,,olejaki "..


Rolniku ubezpiecz swoje

Ruszył sprzedaż dotowanych upraw rolnych. Przypominamy, że Rolnik, który uzyskał płatności bezpośrednie ma obowiązek ubezpieczenia co najmniej 50%..


Prace licencjackie i mgr, MBA.

Pomoc w pisaniu wzorów prac dyplomowych. Szeroki zakres tematyczny i bogaty zasób literatury w prywatnych zbiorach pozwala mi redagować prace na..


Ubezpieczenia upraw rolnych z

Zapraszamy wszystkich rolników po ubezpieczenia upraw rolnych z dopłatami budżetu państwa sięgających nawet 65% . Właśnie ruszył jesienny sezon. W..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez eprzasnysz.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

EMARKA Bożena Bieńkowska z siedzibą w Przasnysz 06-300, Konstantego Pukiańca 8

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"