:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Czy Wicestarosta Przasnyski Jarosław Antoni Tybuchowski może startować w najbliższych wyborach do Rady Powiatu?

Wybory , Wicestarosta Przasnyski Jarosław Antoni Tybuchowski może startować najbliższych wyborach Powiatu - zdjęcie, fotografia
Portal eprzasnysz.pl 30/09/2018 13:25


fot. archiwumDo naszej redakcji zgłosił się mieszkaniec miejscowości Krasne, który złożył zastrzeżenia do rejestru wyborców prowadzonego przez Wójta Gminy Krasne Pana Michała Szczepańskiego.
Mieszkaniec kwestionuje prawidłowość sporządzenia tego rejestru w części dotyczącej osoby Wicestarosty, który w świetle jego wiedzy od kilku lat nie zamieszkuje na terenie gminy Krasne, a wyprowadził się do gminy Grudusk.

W piśmie, które zostało złożone do Wójta Gminy Krasne mieszkaniec przytacza wiele wyroków, z których jednoznacznie wynika, że rejestr wyborców obejmuje jedynie osoby stale zamieszkałe (a nie zameldowane) na terenie danej gminy. W piśmie mieszkaniec wyjaśnia również, co należy rozumieć pod pojęciem stałego zamieszkiwania w świetle prawa wyborczego.

Zgodnie z przepisami kodeksu wyborczego Wójt ma jedynie 3 dni na rozpatrzenie reklamacji i wydanie decyzji w sprawie skreślenia lub nie Pana Wicestarosty z rejestru wyborców. Skreślenie Jarosława Tybuchowskiego z rejestru wyborców na skutek braku zamieszkiwania na terenie Powiatu Przasnyskiego oznacza, iż nie mógłby on startować w najbliższych wyborach samorządowych.

Przypominamy, iż Wicestarosta został zarejestrowany przez Komitet Wyborczy Polskiego Stronnictwa Ludowego jako kandydat na radnego do Rady Powiatu Przasnyskiego z okręgu Nr 2 obejmującego gminy: Przasnysz, Czernice Borowe i Krasne z numerem 1 na liście.

Jarosław Tybuchowski w obecnej kadencji Rady Powiatu Przasnyskiego jest Wicestarostą, mandat radnego zdobył startując z listy zgłoszonej przez Komitet Wyborczy Polskiego Stronnictwa Ludowego uzyskując 610 głosów.
Z prawa wyborczego, które obowiązuje od kilkunastu lat wynika, że mandat radnego powiatowego z chwilą zmiany miejsca zamieszania (nie zameldowania) poza granicami powiatu, powinien zostać wygaszony.

Wicestarosta Jarosław Tybuchowski zgodnie z danymi zawartymi w oświadczeniu majątkowym z tytułu pełnienia funkcji Wicestarosty uzyskał w 2017 roku dochód w wysokości 154 tys. 932 zł.

Do sprawy powrócimy.

Reklama

Czy Wicestarosta Przasnyski Jarosław Antoni Tybuchowski może startować w najbliższych wyborach do Rady Powiatu? komentarze opinie

  • stasia - niezalogowany 2018-10-03 15:32:03

    widać z tego forum, że nie wszyscy rozumieją czym jest czynne, a czym bierne prawo wyborcze, warto więc przypomnieć sobie z podstawówki wiedzę o społeczeństwie (dawn. wychowanie obywatelskie) i tego ,,niedobrego" nauczyciela, który tak nakłaniał do nauki,

  • Krasne - niezalogowany 2018-10-03 15:24:30

    Do komentarza 4w2y - Zatem jeszcze raz:  Art. 18 Kodeks Wyborczy :§ 5. Rejestr wyborców potwierdza prawo wybierania oraz prawo wybieralności. Proszę dokładnie przeczytać, bo komentarz Pani/Pana nie trafiony. Rejestr wyborców to rejestr nie tylko ludzi, którzy wybierają ( czynne prawo) ,ale także rejestr Kandydatów (bierne prawo). Pozdrawiam :-)

  • 4w2y - niezalogowany 2018-10-02 22:28:13

    Heh ale to dotyczy czynnego prawa wyborczego.

  • Grys - niezalogowany 2018-10-02 14:19:58

    Wywalic cala Dotuchczasowa Rade i wybrac nowych, bedzie tylko lepiej.

  • RAD - niezalogowany 2018-10-02 13:39:08

    Tu wójt nie ma nic do roboty ! Tu działa kodeks wyborczy ! 100% zgody z " Krasne ". Tybuchowski może startować niezależnie , czy go ktoś lubi , czy nie .

  • Krasne - niezalogowany 2018-10-02 10:17:52

    Wystarczy, ze trochę Państwo poczytacie Kodeksu Wyborczego. A ten mówi: Art. 18. §  4. Rejestr wyborców służy do sporządzania spisów wyborców uprawnionych do udziału w wyborach, a także do sporządzania spisów osób uprawnionych do udziału w referendum. § 8. Wyborcy będący obywatelami polskimi, zameldowani na obszarze gminy na pobyt stały są wpisywani do rejestru wyborców z urzędu.Zadaje więc Panstwu pytanie: Czy Wójt może odmówić komuś, kto jest zameldowany w gminie wpisu do rejestru? Dlaczego tak atakujecie kogoś, bez elementarnej wiedzy? Co ma udowadniać osoba, która pracuje na terenie Powiatu przasnyskiego  i odprowadza podatki w swojej gminie? Każdy ma prawo przecież głosować. Wybierzcie swoich kandydatów i tyle. Pozdrawiam

  • - niezalogowany 2018-10-02 09:17:31

    pijawka , dobrze się żyje na koszt Państwa ... nieładnie i znowu PSL ...

  • Mój głos nie dl - niezalogowany 2018-10-02 08:21:11

    Tak właśnie z nas robią jaja. Zaufaj, oddaj na mnie głos,  to powinno być motto tego "obywalela" na czas kampanii.  ☹

  • powiatowy - niezalogowany 2018-10-02 02:22:00

    A może Zenon Szczepankowski dołączył Grudusk do Powiatu Przasnyskiego i nikt o tym nie wie oprócz PSL-u.

  • ZSL - niezalogowany 2018-10-01 21:44:15

    PSL oczywiście zamiast wytłumaczyć wpadkę to wściekle atakuje.

  • SĄSIAD - niezalogowany 2018-10-01 21:23:51

    Ciekawe co wymyśli PSL w takiej sytuacji. Bo nie wierzę, że się nie przygotowali. Nie mieszka, ja wiem, bo sąsiad jestem. Z pod Gruduska. Taka tam wioska, Mierzanowo. Sołtys też powinien potwierdzić kto u niego na wsi mieszka.

  • SĄSIAD - niezalogowany 2018-10-01 21:10:03

    Ojejku. Zakładam, że PSL, to przewidział. Za łatwo by było. Ciekawe co wymyślili bo  ja wiem, że nie mieszka. Sąsiadem jestem.

  • - niezalogowany 2018-10-01 20:58:48

    "Gościu", nie do prasy, tylko do wójta gminy Krasne napisał. Pan Tybuchowski nie powinien mieć mandatu radnego, bo nie mieszka od dwóch lat. Całe Krasne wie jak jest. Gdyby miał trochę honoru. Ale kasa, to kasa. I zamiast honoru, tupet. Dla mnie żenada. Ciekawe co na to wójt Szczepański.

  • matka olka - niezalogowany 2018-10-01 20:22:17

    Pytanie, jak określić miejsce zamieszkania? Czy tygodniowy wyjazd do własnej daczy na Mazury to już zmiana miejsca zamieszkania? To są kruczki prawne. A jeśli np. ktoś z Przasnysza dojeżdża do pracy w stolicy i wraca tylko na weekendy to jest mieszkańcem Przasnysza czy nie?Konstytucja RP przyznaje wolność wyboru miejsca zamieszkania i pobytu, która może podlegać tylko ograniczeniom określonym w ustawie. Natomiast sądy które słusznie są do wymiany same tworzą nadinterpretacje zapisów Konstytucji, co potem staje się nowym prawem, nie uchwalonym przez Sejm.

  • Up - niezalogowany 2018-10-01 18:22:18

    takie to pobory na które w sklepie trzeba pracować 10 lat i to jest wolny kraj a Przasnysz pod zaborem kliki powiatu.

  • RAD - niezalogowany 2018-10-01 18:18:48

    Tybuchowski zamieszkuje w powiecie przasnyskim i jeśli jest umieszczony w rejestrze wyborców gminy Krasne , to oczywiście może kandydować z tej gminy . Tu działa nie zwykłe prawo , ale prawo wynikające z kodeksu wyborczego . Nie drążcie tematu dalej , bo to WIELKA WYBORCZA BANIA MYDLANA

  • - niezalogowany 2018-10-01 17:05:11

    za co takie pieniądze ???

  • sas - niezalogowany 2018-10-01 14:54:50

    Może

  • RRP - niezalogowany 2018-10-01 10:42:31

    BARDZO CIEKAWE

  • mieszkaniec - niezalogowany 2018-10-01 05:52:55

    Myślę, że niezależnie od opinii o danym kandydacie to prawo powinno być jednakowe dla wszystkich. Można być kandydatem po spełnieniu kilku kryteriów m.in. zamieszkiwać na terenie danego powiatu.

  • Gość - niezalogowany 2018-09-30 20:53:37

    Dziwna sprawa. Według wiedzy mieszkanca Wicestarosta kilka lat zamieszkuje poza gminą. Skoro miał takie informacje, dlaczego tuż przed wyborami o tym pisze?. I to do prasy. Przykro patrzeć na to wszystko. Szarpać opinie człowieka, który znany jest z tego, ze pomaga, ma wiedzę i  kulturę osobistą.

  • Mm - niezalogowany 2018-09-30 19:17:44

    A to pech