Wtorek, 19 marzec 2019
Pogoda na dziś:
temp. °C
temp. odcz. °C
wiatr km/h
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików coockies w Twojej przeglądarce.
Przasnysz » dzisiaj · okolice · dawniej · historia Informator » urzędy · kościoły · kawiarnie · bary · restauracje · pizzerie · hotele Zabawa » chat · konkursy Praca
Aktualności
Galeria
 
Średnie kursy walut
EURUSDGBP
4,22 zł
(-0,38%)
3,82 zł
(-0,31%)
5,88 zł
(-0,02%)
 
 
Galeria » Przasnysz na starej fotografii (XX wiek)

<-
wstecz
zdjęcie 12 z 53->
dalej


Ulica Piłsudskiego. Budynek kiedyś w całości rodziny Wencławów. Teraz w połowie ma innego właściciela. Za nim po prawej drewniany dom państwa Pawelskich. Obecnie nie istnieje, na działce stoi nowy, murowany.
Dodam jeszcze kilka szczegółów. Pierwszy, najistotniejszy - w tym domu 24. grudnia 1946 roku ujrzałem Świat przez okno w szczycie na pierwszym piętrze z lewej. Przez następne 17 lat z okładem mieszkaliśmy tam z rodzicami i siostrą. Do ościeżnicy przymocowany jest wysięgnik mojej anteny na fale AM, której jeden koniec zamocowany był do okienka na strychu, a drugi do okna w Liceum. Pozwalała ona (antena) na dobry odbiór Wolnej Europy, Głosu Ameryki i Londynu, co w owe czasy było bardzo istotne wobec monopolu władzy na środki masowego przekazu. Potem nazywane "musowego przykazu". "Nihil novi sub sole"  
Pomiędzy oknami szczytowymi słabo widoczny prostokąt bialej farby, który zakrywał szyld stolarni niejakiego Dicka, Niemca, który w czas okupacji zajmował dom i garaże znajdujące się na posesji. W tych garażach prowadził przedsiębiorstwo. Potomkowie jego żyją w Niemczech.
Niżej w ramie szyld zakładu naprawy samochodów mistrza Lewandowskiego, który działał tam po wyprowadzce z garaży samochodów Państwowego Ośrodka Maszynowego (na Szosę Ciechanowską)

fot. Adam Myslinski
 
 
  strona główna O mieście :: Informacje o serwisie :: Reklama :: Nasze logo :: Kontakt  do góry  

ePrzasnysz © www.luba.int.pl 2006. 0.01 s.