Piątek, 15 luty 2019
Pogoda na dziś:
temp. °C
temp. odcz. °C
wiatr km/h
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików coockies w Twojej przeglądarce.
Przasnysz » dzisiaj · okolice · dawniej · historia Informator » urzędy · kościoły · kawiarnie · bary · restauracje · pizzerie · hotele Zabawa » chat · konkursy Praca
Aktualności
Galeria
 
Średnie kursy walut
EURUSDGBP
4,22 zł
(-0,38%)
3,82 zł
(-0,31%)
5,88 zł
(-0,02%)
 
 
Artur Czapliński: O alimentach. Statystycznie i nie tylko
(26 czerwiec 2018)

W serwisie „Nasza Mława” przeczytałem informację według której w powiecie mławskim zadłużenie alimentacyjne wynosi około 20 milionów złotych, a w samej Mławie ten dług wynosi 10 milionów. To ogromne pieniądze za które samorząd mógłby sfinansować kilka znaczących dla regionu inwestycji. Pewnie Przasnysz w tym przypadku zbyt wiele nie odbiega od sąsiedniej Mławy.

Mimo tego, że na przestrzeni ostatnich lat ściągalność należności z  tytułu niepłaconych alimentów wzrosła – z niecałych 13 procent w 2015 do 25 procent w 2017 roku, to nadal jest to bardzo niska statystyka, a ogólna wysokość zadłużenia alimentacyjnego w Polsce wynosi 11 miliardów złotych. Dodatkowo Polska - gdzie około 1 milion dzieci nie dostaje alimentów, a w kancelariach komorniczych jest 600 tysięcy spraw o alimenty - wciąż jest na czele rankingu państw europejskich, w których rodzice nie płacą alimentów.

Dotychczas system alimentacyjny był niejasny i bardzo skomplikowany. Dłużnicy alimentacyjni mogli czasami płacić, a czasami nie. Matki samotnie wychowujące dzieci często napotykały na bariery prawne i administracyjne w egzekwowaniu obowiązków alimentacyjnych. A skuteczność egzekucji komorniczych pod tym względem była bardzo niska. Koszty społeczne tych zaniedbań były i są bardzo wysokie ponieważ uderzają w dzieci i młodzież oraz osoby samotne, które poza wychowaniem dzieci muszą również pracować i prowadzić gospodarstwo domowe.

Mimo tego, że rząd Prawa i Sprawiedliwości zaostrzył prawne konsekwencje uchylania się od niepłacenia alimentów, to nadal istnieją sposoby, żeby uchylać się od tego obowiązku. Obecnie po zmianach w kodeksie karnym, które wprowadzono w 2017 roku niepłacenie alimentów przez trzy miesiące traktowane jest jako przestępstwo. Ściganiem w tym przypadku zajmuje się prokurator, a w świetle prawa notoryczny alimenciarz staje się przestępcą.

Zaostrzenie kodeksu karnego jest tylko jednym ze sposobów ograniczenia zadłużenia alimentacyjnego. Innymi sposobami są proponowane rozwiązania wprowadzenia tak zwanych "alimentów natychmiastowych” polegających na uproszczeniu i maksymalnym skróceniu wszelkich procedur alimentacyjnych. Według tego rozwiązania formularz alimentacyjny ma być dostępny w internecie, a postępowanie sądowe trwać tylko kilka dni. Wysokość alimentów natychmiastowych ma być ustalana według uniwersalnej zasady. Co roku będzie ogłaszana kwota przeliczeniowa zależna od minimalnego wynagrodzenia.

Drugim sposobem radzenia sobie z problemem są zmiany w prawie pracy według których pracodawcy pomagający ukrywać zarobki zadłużonym alimenciarzom poprzez zatrudnienie na czarno, także będą ponosili obowiązek alimentacyjny za swojego pracownika.

Wszystkie te zmiany są bardzo potrzebne. Zjawisko zadłużenia alimentacyjnego dotyka dzieci, a niedopuszczalna jest sytuacja, żeby nieodpowiedzialni rodzice nie ponosili konsekwencji własnych wcześniejszych wyborów. Państwo powinno regulować precyzyjnie takie kwestie i zapewnić poszkodowanym jak najlepsze sposoby radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Wina w tych przypadkach leży zawsze po jednej stronie. To jak państwo podchodzi do kwestii alimentów świadczy o jego rozwoju – zarówno instytucjonalnym jak i kulturowym. Czy stać nas na to, żeby lekceważyć ten problem?
Milion polskich dzieci bez alimentów. 20 milionów złotych długu alimentacyjnego na powiat. Te liczby robią wrażenie. Nie bądźmy obojętni i nie bagatelizujmy zjawiska.

Artur Czapliński

powrót
 
Treść opinii:
Autor:
Kod z obrazka:


Brak Waszych opinii do tego artykułu.
 
 
  strona główna O mieście :: Informacje o serwisie :: Reklama :: Nasze logo :: Kontakt  do góry  

ePrzasnysz © www.luba.int.pl 2006. 0.01 s.