Piątek, 18 styczeń 2019
Pogoda na dziś:
temp. °C
temp. odcz. °C
wiatr km/h
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików coockies w Twojej przeglądarce.
Przasnysz » dzisiaj · okolice · dawniej · historia Informator » urzędy · kościoły · kawiarnie · bary · restauracje · pizzerie · hotele Zabawa » chat · konkursy Praca
Aktualności
Galeria
 
Średnie kursy walut
EURUSDGBP
4,22 zł
(-0,38%)
3,82 zł
(-0,31%)
5,88 zł
(-0,02%)
 
 
Artur Czapliński: Pamiętajmy o ogrodach
(06 czerwiec 2018)

To jest naprawdę ciekawy pomysł. Mamy na Mazowszu problem smogu. Wszyscy chcemy czystego powietrza i dużo zieleni w naszych przestrzeniach miejskich. To nie ma chyba lepszego rozwiązania niż zadbanie o tradycyjne i istniejące od wielu lat rodzinne ogrody działkowe, będące czasami jedynymi obszarami zielonymi na zurbanizowanych obszarach miejskich. A o tym, że sprawa nie dotyczy tylko dużych aglomeracji miejskich, ale także mniejszych samorządów oraz, że może być przykładem dla Przasnysza świadczy fakt, który w ostatnich dniach miał miejsce w Płocku.

Otóż tamtejsza rada miasta jednogłośnie uchwaliła program dotacji miejskiej do rodzinnych ogrodów działkowych. Płocki program pozwala każdemu ogrodowi działkowemu ubiegać się o dotację - do 30 tysięcy złotych, nie częściej niż raz na trzy lata. W budżecie na 2018 rok na to zadanie przewidziano 200 tys. złotych. Pieniądze mogą zostać przeznaczone na  infrastrukturę ogrodów - na przykład na ogrodzenie, alejki, place zabaw, sieci wodociągowe czy energetyczne. Podobne rozwiązania jakiś czas temu wprowadził Poznań, gdzie rada miasta także przyjęła uchwałę o wspieraniu rozwoju rodzinnych ogrodów działkowych z budżetu miasta. Poznań zagwarantował wspieranie rozwoju  infrastruktury ogrodów dotacjami w wysokości  do 70 % wartości zadania inwestycyjnego, w kwocie nie większej niż 50 000 zł dla jednego ogrodu. Dotacje będą mogły być przyznawane na  zadania wpisujące się w strategię miasta dotyczącą rozwoju obszarów zielonych oraz mające znaczenie dla poprawy warunków korzystania z działek przez samych działkowców. W 2017 roku na wsparcie ogrodów działkowych w budżecie Poznania zagwarantowano 250 000 zł.

O zaletach ogrodów działkowych można pisać długo. Wszystkie pełnią bardzo ważne funkcje społeczne. Często stanowią jedyną alternatywę dla mieszkańców blokowisk chcących posiadać skrawek działki z zielenią. W dużej mierze działki w ogrodach ROD użytkowane są przez osoby starsze ze skromnymi emeryturami, dla których stanowią niekiedy cały sens życia. Ogrody działkowe w swojej całości zapewniają wspaniałe tereny zielone dla przestrzeni miejskiej. Truizmem jest twierdzenie, że ogrody działkowe to źródło tlenu, naturalny oczyszczacz powietrza i zielone płuca dla rozbudowującego się miasta.

Nowoczesny samorząd powinien kierować się filozofią troski o takie miejsca i  strategią maksymalnego wsparcia. Powinien pomagać, koordynować i służyć radą dla działkowców oraz jak najbardziej rozwijać ogrody stanowiące zieloną przestrzeń miejską dla dobra wszystkich mieszkańców.  Czy tak może być również w Przasnyszu i czy przedstawione powyżej pomysły mogą być dobrymi rozwiązaniami dla miasta? Być może idea zainteresuje przasnyskie władze i samorządowców. Moim zdaniem intencja warta jest dyskusji. Ciekawe co Państwo o tym sądzicie?

Artur Czapliński
powrót
 
Treść opinii:
Autor:
Kod z obrazka:


Brak Waszych opinii do tego artykułu.
 
 
  strona główna O mieście :: Informacje o serwisie :: Reklama :: Nasze logo :: Kontakt  do góry  

ePrzasnysz © www.luba.int.pl 2006. 0.01 s.