Piątek, 18 styczeń 2019
Pogoda na dziś:
temp. °C
temp. odcz. °C
wiatr km/h
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików coockies w Twojej przeglądarce.
Przasnysz » dzisiaj · okolice · dawniej · historia Informator » urzędy · kościoły · kawiarnie · bary · restauracje · pizzerie · hotele Zabawa » chat · konkursy Praca
Aktualności
Galeria
 
Średnie kursy walut
EURUSDGBP
4,22 zł
(-0,38%)
3,82 zł
(-0,31%)
5,88 zł
(-0,02%)
 
 
Artur Czapliński: Dekomunizujemy Mazowsze
(22 maj 2018)

W ostatnich dniach wraz z Kamilem Janczarkiem z Kwartalnika „Wyklęci” skierowaliśmy pismo do Pani Wójt Gminy Sońsk w związku z dekomunizacją patronów szkoły w Gąsocinie i w Bądkowie w powiecie ciechanowskim.

Szkoła w Gąsocinie nadal nosi imię Stanisława Milewskiego, a uważamy, że niedopuszczalne jest, aby po wprowadzeniu ustawy dekomunizacyjnej, jakakolwiek instytucja nosiła imię działacza PPR, donosiciela i kolaboranta MO i UB. W Bądkowie po naszym wniosku do Wojewody Mazowieckiego, dyrektor tamtejszej szkoły otrzymał pismo z Instytutu Pamięci Narodowej z prośbą o rozpoczęcie procedury zmiany patrona. Ze sztandarów znika kolejny komunista Michał Gwiazdowicz i zadziwia tylko dlaczego tak długo taka postać była patronem uczniów z Bądkowa.

Jako inicjatorzy zmian pozwoliliśmy sobie poprosić Panią Wójt i wystąpić z propozycją dotycząca nowej nazwy szkoły w Bądkowie. Wypełniliśmy formalne wnioski dotyczące zaproponowanego patrona i czekamy na dalszy rozwój wydarzeń. W dzisiejszym artykule zwracam się o wsparcie naszej inicjatywy i nagłośnienie  pomysłu, jakim jest nadanie szkole w Bądkowie imienia „ Obrońców spod Sarnowej Góry”. A dlaczego taka propozycja?

Bitwa pod Sarnową Górą rozegrała się w dniach 15 – 19 sierpnia 1920 roku i w ogromnym stopniu przyczyniła się do zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej. Bitwa Warszawska (Cud nad Wisłą) była jedną z największych wiktorii w dziejach Polski. Między innymi zwycięstwo pod Sarnową Górą zatrzymało pochód bolszewików na zachód na 20 lat. Ta niezwykle istotna dla losów odradzającego się Państwa Polskiego potyczka, rozegrała się właśnie w okolicach szkoły podstawowej w Bądkowie.
Uważamy, że nazwa Szkoła Podstawowa im. Obrońców spod Sarnowej Góry brzmi niezwykle dumnie, a uczęszczanie do placówki z takim patronem zapewni wielki zaszczyt dla kolejnego pokolenia młodych Polaków. Zanim w Warszawie stanie łuk triumfalny upamiętniający Bitwę Warszawską 1920, niech Bądkowoi Północne Mazowsze upamiętni wyborem na patrona szkoły Obrońców spod Sarnowej Góry. Jesteśmy im to winni.

Artur Czapliński


powrót
 
Treść opinii:
Autor:
Kod z obrazka:


Brak Waszych opinii do tego artykułu.
 
 
  strona główna O mieście :: Informacje o serwisie :: Reklama :: Nasze logo :: Kontakt  do góry  

ePrzasnysz © www.luba.int.pl 2006. 0.01 s.