Piątek, 18 styczeń 2019
Pogoda na dziś:
temp. °C
temp. odcz. °C
wiatr km/h
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików coockies w Twojej przeglądarce.
Przasnysz » dzisiaj · okolice · dawniej · historia Informator » urzędy · kościoły · kawiarnie · bary · restauracje · pizzerie · hotele Zabawa » chat · konkursy Praca
Aktualności
Galeria
 
Średnie kursy walut
EURUSDGBP
4,22 zł
(-0,38%)
3,82 zł
(-0,31%)
5,88 zł
(-0,02%)
 
 
Artur Czapliński: Szturmówka. Militarna perełka Mazowsza
(15 maj 2018)

Przy okazji kwietniowej historii „Roja”, którego miejsce pamięci tworzyliśmy w Szyszkach, przypadkowo odkryłem mazowiecką perełkę. Park edukacyjny „Szturmówka” w miejscowości Prusinowice w gminie Świercze w powiecie pułtuskim. Tylko 30 kilometrów od Płońska, Ciechanowa, Pułtuska i Nowego Dworu Mazowieckiego. A z Warszawy i Przasnysza to około 70 kilometrów.

Niesamowita i nieodkryta przestrzeń edukacyjna i wychowawcza. Park Szturmówka autorstwa małżeństwa pasjonatów historii Państwa Doroty i Marka Duda na pierwszy rzut oka wygląda niepozornie, ale po przekroczeniu bramy wjazdowej dosłownie powala z nóg. Duży obszar umocnień wojskowych ze „Wzgórzem złamanych serc”, rekonstrukcjami okopów, stanowisk bojowych, dokładnie opisanych sprzętów bojowych z okresu II wojny światowej (z wielkimi działami przeciwlotniczymi na czele). Kryjówki, ziemianki, stanowiska medyczne i radiotelegraficzne, a także staw. Dokładna linia frontowa odtworzona precyzyjnie w najdrobniejszych szczegółach. Czyli wszystko co potrzeba do doświadczania nauczania historii na żywo. Ale to dopiero początek. Niesamowite wrażenie robią namioty edukacyjne podzielone tematycznie. Namiot poświęcony Żołnierzom Niezłomnym z dokładnym miejscem pobytu leśnych partyzantów, schron z Westerplatte, stanowisko deszyfrantów Enigmy i wiele innych. Wchodząc do tych namiotów przenosimy się w czasie i historia zaczyna dziać się na naszych oczach. Wystawy mundurów, broni historycznej, mapy i plakaty z epoki. A na dodatek program zagadek i zabaw historyczno dydaktycznych zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Fajna zabawa i duża wartość edukacyjna.

W Parku Szturmówka można grać w paintball, można zamówić ognisko. Szturmówka proponuje przeróżne programy dla grup szkolnych jak i klientów indywidualnych. Zachęcam dyrektorów szkół oraz wychowawców do odwiedzin w Szturmówce. To wielkie przeżycie i bardzo duża wartość wychowawcza. Nadchodzi czas wycieczek. Dobrze, żeby nasza młodzież poznawała i doświadczała historię w taki sposób. A do Prusinowic koło Świercz jest naprawdę bardzo blisko.


Artur Czapliński
powrót
 
Treść opinii:
Autor:
Kod z obrazka:


Brak Waszych opinii do tego artykułu.
 
 
  strona główna O mieście :: Informacje o serwisie :: Reklama :: Nasze logo :: Kontakt  do góry  

ePrzasnysz © www.luba.int.pl 2006. 0.01 s.