Piątek, 18 styczeń 2019
Pogoda na dziś:
temp. °C
temp. odcz. °C
wiatr km/h
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików coockies w Twojej przeglądarce.
Przasnysz » dzisiaj · okolice · dawniej · historia Informator » urzędy · kościoły · kawiarnie · bary · restauracje · pizzerie · hotele Zabawa » chat · konkursy Praca
Aktualności
Galeria
 
Średnie kursy walut
EURUSDGBP
4,22 zł
(-0,38%)
3,82 zł
(-0,31%)
5,88 zł
(-0,02%)
 
 
Artur Czapliński: Wojsko wraca na Mazowsze
(30 kwiecień 2018)

W niedzielę 29 kwietnia 2018 podczas wspaniałej uroczystości zaprzysiężenia rekrutów V Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej wojsko polskie po latach nieobecności powróciło na północne Mazowsze. Terytorialsi z Przasnysza, Mławy, Pułtuska, Ciechanowa, Płońska i Żuromina na ciechanowskim rynku składali przysięgę na wierność Bogu i Ojczyźnie.

Stacjonowanie i prężny rozwój Brygady Terytorialsów to duża szansa dla całego subregionu. Kwestia ta ma wymiar ideowy, ale przede wszystkim militarny. W tych niepewnych czasach bezpieczeństwo obywatelskie jest sprawą kluczową i obecność żołnierzy, których hasłem jest „Zawsze blisko”, „Zawsze gotowi”, ma dodatkowy potencjał. Bardzo ważne jest również wykorzystanie potencjału społecznego i nastrojów patriotycznych wśród społeczeństwa naszych małych ojczyzn. Tak duża liczba chętnych do służby w oddziałach Obrony Terytorialnych świadczy o popularności postaw proobronnych. A to, że Obrona Terytorialna dodatkowo bazuje na tradycjach Armii Krajowej oraz powojennego podziemia antykomunistycznego, tylko zwiększa jej możliwości i funkcje wychowawcze oraz edukacyjne. Patronem V Brygady WOT z Ciechanowa jest starszy sierżant Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój” i już sam ten fakt świadczy o bardzo pozytywnym i patriotycznym charakterze Terytorialsów w Polsce. Podczas niedzielnej uroczystości w Ciechanowie reprezentowałem Ministra Macieja Wąsika i na ręce dowódcy Brygady z Ciechanowa pułkownika Andrzeja Wasielewskiego, złożyłem list w imieniu Ministra. W tym miejscu chciałbym zacytować pełną treść listu, skierowanego do żołnierzy V Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej w Ciechanowie oraz ich najbliższych. Żołnierze – bądźcie zawsze blisko i zawsze gotowi.

Żołnierze V Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej w Ciechanowie.

Dzisiejszy dzień jest dniem wyjątkowym. Ponieważ to właśnie dzisiaj w dniu przysięgi wojskowej staliście się żołnierzami Wojska Polskiego. Staliście się kontynuatorami wielowiekowej tradycji żołnierzy polskich walczących w obronie kraju, wolności i wiary przodków. Staliście się żołnierzami oddziałów Obrony Terytorialnej, czyli wojsk nawiązujących swoją formacją, etosem i rytuałem do wzorców Armii Krajowej. Największej podziemnej i obywatelskiej armii w dziejach Europy.

Dzisiejsza przysięga wojskowa to jest Wasze wielkie święto. To jest powód do dumy, wzruszenia i radości. Ale przysięga wojskowa to również wielki obowiązek i powinność, które dziś przyjęliście na siebie na zawsze. Obowiązek wobec Ojczyzny, Narodu i Boga. Obowiązek, aby chronić i walczyć za te wartości dumnie i mężnie. Zarówno w czasach pokoju, jak i w czasach wojny.

Żołnierze Ciechanowskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Dziś stajecie się spadkobiercami dziedzictwa walki zbrojnej Waszego patrona, Sierżanta Mieczysława Dziemieszkiewicza. Ale stajecie się także sukcesorami schedy Bohaterów wojny polsko bolszewickiej, Bohaterów spod Sarnowej Góry, żołnierzy Września 39 roku, Powstania Warszawskiego i północnomazowieckich oddziałów partyzanckich powojennego podziemia antykomunistycznego. Bądźcie dumni ze swoich tradycji i z dumą je reprezentujcie.

Życząc Wam żołnierze wielu lat szczęśliwej służby dla Ojczyzny, dziękuję za Waszą decyzję o złożeniu przysięgi wojskowej. Chciałbym, żeby Wojska Obrony Terytorialnej dzięki Waszemu zaangażowaniu stały się elitarnymi oddziałami polskiej armii. Jednocześnie dziękuję Waszym rodzicom za wychowanie i przygotowanie do tej służby, a najbliższym za uczestnictwo w żołnierskiej misji, która od dziś staje się również ich udziałem.

A nam wszystkim życzę, żebyśmy od tej chwili mogli być również dumni ze służby żołnierzy V Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej w Ciechanowie i żebyśmy zawsze wiedzieli i czuli pewność, że tu na miejscu - właśnie w naszych mazowieckich miastach i mazowieckich wioskach działają i strzegą pokoju żołnierze, którzy dziś złożyli przysięgę na wierność Bogu i Ojczyźnie.  

Podpisał Sekretarz Stanu, Zastępca Koordynatora Służb Specjalnych Rządu Rzeczpospolitej Polskiej Maciej Wąsik.


Artur Czapliński
powrót
 
Treść opinii:
Autor:
Kod z obrazka:


Brak Waszych opinii do tego artykułu.
 
 
  strona główna O mieście :: Informacje o serwisie :: Reklama :: Nasze logo :: Kontakt  do góry  

ePrzasnysz © www.luba.int.pl 2006. 0.01 s.