Wtorek, 21 sierpień 2018
Pogoda na dziś:
temp. °C
temp. odcz. °C
wiatr km/h
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików coockies w Twojej przeglądarce.
Przasnysz » dzisiaj · okolice · dawniej · historia Informator » urzędy · kościoły · kawiarnie · bary · restauracje · pizzerie · hotele Zabawa » chat · konkursy Praca
Aktualności
Galeria
 
Średnie kursy walut
EURUSDGBP
4,22 zł
(-0,38%)
3,82 zł
(-0,31%)
5,88 zł
(-0,02%)
 
 

Artur Czapliński: Bitwa Warszawska. Nasza opowieść (21 sierpień 2018)

Bitwa Warszawska z 1920 roku, która zatrzymała bolszewicki najazd na Europę należy do 10 najważniejszych bitew świata. Dla nas jest tym ważniejsza, że toczyła się na mazowieckiej ziemi. To właśnie w dorzeczu Wkry toczyły się krwawe walki z bolszewikami. To tu w mazowieckich miastach i wioskach toczyły się potyczki i tu odpieraliśmy ataki bolszewików. W 1920 roku obroniliśmy niedawno odzyskaną Niepodległość.
+ czytaj dalej + wasze opinie (0)Artur Czapliński: Gruzja. 10 lat później (14 sierpień 2018)

Dokładnie 10 lat temu wybuchła wojna gruzińsko rosyjska. Zaczynała się Olimpiada w Pekinie. Gruzini dali się wmanewrować w rosyjską prowokację i od strony Osetii ruszył potężny rosyjski atak na maleńką Gruzję. Kilkudniowa wojna tak naprawdę kosztowała Gruzję koniec europejskich i natowskich aspiracji na czym najbardziej zależało Rosji. Wojna zakończyła też bum rozwojowy Gruzji pod pełnymi rozmachu i kolorytu rządami Michaiła Saakaszwilego. Można mieć dużo uwag i być krytycznym do późniejszych dokonań tego prezydenta, ale w tamtym okresie pchnął gospodarczo i społecznie Gruzję na nowe tory.
+ czytaj dalej + wasze opinie (0)Artur Czapliński: Czyste powietrze (07 sierpień 2018)

Za oknem słonecznie i gorąco i raczej szukamy ochłody, ale już niebawem powróci okres grzewczy i wszyscy na nowo usłyszymy o problemie smogu. A problem jest poważny i nie należy go bagatelizować.
+ czytaj dalej + wasze opinie (1)Artur Czapliński: Fort III w Pomiechówku. Czas na Pamięć (31 lipiec 2018)

To jest miejsce dramatyczne. Tu rozgrywał się koszmar Mazowsza. W Forcie III Twierdzy Modlin w Pomiechówku w czasie wojny zginęło około 60 tysięcy mieszkańców Mazowsza. Wszyscy w bestialski i zbrodniczy sposób zamordowani przez Niemców. Dziś o tym miejscu mało kto wie. I mało kto pamięta.
+ czytaj dalej + wasze opinie (0)Artur Czapliński: Wakacyjna propozycja (24 lipiec 2018)

Na Mazowszu są dwa takie miasteczka. Jedno na południu, a drugie na północy. Oba położone nad Wisłą, mają podobną wysoką skarpę z pięknym widokiem i niepowtarzalnym pejzażem malarskim. W jednym i drugim miasteczku bardzo ważną rolę odgrywa zabytkowy Kościół. Te dwa miasteczka to Kazimierz Dolny i Czerwińsk nad Wisłą. Dziś przedstawię perełkę Północnego Mazowsza – Czerwińsk nad Wisłą.
+ czytaj dalej + wasze opinie (0)Artur Czapliński: 817 spalonych polskich wsi (17 lipiec 2018)

12 lipca 1943 roku Niemcy spacyfikowali polską wieś Michniów leżącą w województwie świętokrzyskim. W czasie akcji zginęło co najmniej 204 mieszkańców wsi (102 mężczyzn, 54 kobiety i 48 dzieci w wieku od 9 dni do 15 lat), w większości spalonych żywcem. Dziewięć osób zostało aresztowanych i wywiezionych do obozu KL Auschwitz. Ponadto 18 kobiet zostało wysłanych na roboty przymusowe do Rzeszy. Cała wieś została doszczętnie spalona.
+ czytaj dalej + wasze opinie (0)Artur Czapliński: Mobilne Muzeum Historii Polski (10 lipiec 2018)

100 lat Niepodległości. Wiele uroczystości, dużo akcji i intensywne przygotowania do Listopada. Polska żyje swoim świętem. W samorządach działają komitety organizacyjne. Zaangażowane są szkoły, instytucje publiczne, a także organizacje pozarządowe. Biel i czerwień dominują. Małe uroczystości lokalne przyjmują patronat „100 lat Niepodległości”. Powstają pomniki, a ulice uzyskują pamiątkowe, historyczne nazwy. I bardzo dobrze. Bo Niepodległość to jest najcenniejszy skarb każdego narodu. A ile znaczy jej utrata, to Polacy sami wiedzą najlepiej.
+ czytaj dalej + wasze opinie (0)Artur Czapliński: Puszczyk. Legenda Mławy (03 lipiec 2018)

Chcieli być wolni. Ostatni szwadron Żołnierzy Wyklętych na Mazowszu. Oddział Wacława Grabowskiego „Puszczyka” to legenda ziemi mławskiej i legenda Mławy.
+ czytaj dalej + wasze opinie (0)Artur Czapliński: O alimentach. Statystycznie i nie tylko (26 czerwiec 2018)

W serwisie „Nasza Mława” przeczytałem informację według której w powiecie mławskim zadłużenie alimentacyjne wynosi około 20 milionów złotych, a w samej Mławie ten dług wynosi 10 milionów. To ogromne pieniądze za które samorząd mógłby sfinansować kilka znaczących dla regionu inwestycji. Pewnie Przasnysz w tym przypadku zbyt wiele nie odbiega od sąsiedniej Mławy.
+ czytaj dalej + wasze opinie (0)Artur Czapliński: „Dobry Start" - 300 dla ucznia. Kolejny program społeczny rządu wchodzi w życie (19 czerwiec 2018)

Fakty są następujące. 1 czerwca ruszył kolejny społeczny program rządowy „Dobry start – 300 dla ucznia”. Program polega na przekazaniu środków finansowych w wysokości 300 zł netto dla każdego ucznia szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Niezależnie od tego, jakie jest kryterium dochodowe, ani tego czy to pierwsze czy drugie, czy kolejne dziecko w rodzinie. Program będzie realizowany równoległe z pozostałymi programami związanymi z rozpoczęciem roku szkolonego, takimi jak darmowe podręczniki i nie wyklucza ani nie koliduje z inną formą pomocy społecznej.
+ czytaj dalej + wasze opinie (0)Artur Czapliński: Karta Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym (12 czerwiec 2018)

Kilkanaście dni temu zakończył się protest rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie. Każdy z nas miał swoją opinię o idei i sposobie protestu. Protest się skończył, politycy się rozeszli, ale problemy pozostały. Mogę mieć swoje zdanie na temat protestów sejmowych. Ale, żeby nie poprzestawać na samych słowach i opiniach mam też pomysł jak możemy pomóc rodzinom z osobami niepełnosprawnymi w samorządzie. W naszych małych ojczyznach. W Ciechanowie, Płońsku czy Przasnyszu.
+ czytaj dalej + wasze opinie (0)Artur Czapliński: Pamiętajmy o ogrodach (06 czerwiec 2018)

To jest naprawdę ciekawy pomysł. Mamy na Mazowszu problem smogu. Wszyscy chcemy czystego powietrza i dużo zieleni w naszych przestrzeniach miejskich. To nie ma chyba lepszego rozwiązania niż zadbanie o tradycyjne i istniejące od wielu lat rodzinne ogrody działkowe, będące czasami jedynymi obszarami zielonymi na zurbanizowanych obszarach miejskich. A o tym, że sprawa nie dotyczy tylko dużych aglomeracji miejskich, ale także mniejszych samorządów oraz, że może być przykładem dla Przasnysza świadczy fakt, który w ostatnich dniach miał miejsce w Płocku.
+ czytaj dalej + wasze opinie (0)Artur Czapliński: Jeszcze o drzewach (29 maj 2018)

Kilka dni temu zwróciłem uwagę na cyfrowo oznakowane drzewa na ulicy Wyszogrodzkiej w Płońsku. Popytałem co oznaczają te symbole i dowiedziałem się, że są to drzewa wytypowane przez Wojewódzki Zarząd Dróg do wycinki. Na razie jest to tylko wskazanie, a decyzje zapadną po konsultacjach z urzędem miasta i powiatową komisja drogownictwa. Jak mi wyjaśniono powodem tego wskazania był stan tych drzew i zbyt bliskie usytuowanie w pasie drogi, co powoduje wypadki i zdarzenia drogowe.
+ czytaj dalej + wasze opinie (0)Artur Czapliński: Dekomunizujemy Mazowsze (22 maj 2018)

W ostatnich dniach wraz z Kamilem Janczarkiem z Kwartalnika „Wyklęci” skierowaliśmy pismo do Pani Wójt Gminy Sońsk w związku z dekomunizacją patronów szkoły w Gąsocinie i w Bądkowie w powiecie ciechanowskim.
+ czytaj dalej + wasze opinie (0)Artur Czapliński: Szturmówka. Militarna perełka Mazowsza (15 maj 2018)

Przy okazji kwietniowej historii „Roja”, którego miejsce pamięci tworzyliśmy w Szyszkach, przypadkowo odkryłem mazowiecką perełkę. Park edukacyjny „Szturmówka” w miejscowości Prusinowice w gminie Świercze w powiecie pułtuskim. Tylko 30 kilometrów od Płońska, Ciechanowa, Pułtuska i Nowego Dworu Mazowieckiego. A z Warszawy i Przasnysza to około 70 kilometrów.
+ czytaj dalej + wasze opinie (0)Artur Czapliński: Północne Mazowsze bez transportu publicznego? (07 maj 2018)

Północne Mazowsze bez transportu publicznego? Może tak źle nie będzie, ale zagrożenie jest naprawdę duże. Właśnie do naszych małych ojczyzn od Płońska, przez Ciechanów, Przasnysz aż do Ostrołęki dociera fala informacji o likwidacji przez Spółkę Mobilis, swoich spółek córek w postaci PKS Ciechanów czy PKS Ostrołęka i związanych z tym problemów.
+ czytaj dalej + wasze opinie (0)Artur Czapliński: Wojsko wraca na Mazowsze (30 kwiecień 2018)

W niedzielę 29 kwietnia 2018 podczas wspaniałej uroczystości zaprzysiężenia rekrutów V Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej wojsko polskie po latach nieobecności powróciło na północne Mazowsze. Terytorialsi z Przasnysza, Mławy, Pułtuska, Ciechanowa, Płońska i Żuromina na ciechanowskim rynku składali przysięgę na wierność Bogu i Ojczyźnie.
+ czytaj dalej + wasze opinie (0)Felieton: Dzięki 500 Plus (05 lipiec 2016)

Rząd rozpoczął właśnie kampanię informacyjną "Dzięki 500 plus". Czemu musi informować o tak podstawowych sprawach jak korzyści z programu "Rodzina 500 plus"? Dlatego, że program ten jest regularnie atakowany i opluwany przez Gazetę Wyborczą i KOD.
+ czytaj dalej + wasze opinie (4)Felieton: Sól ziemi - Rewizja doktryny moralnej (18 październik 2015)

Odbywającemu się w Rzymie Synodowi Biskupów o Rodzinie towarzyszą sensacyjne, a nierzadko i wrogie Kościołowi publikacje niektórych mediów. Ich autorzy, niekiedy nawet osoby duchowne, lansują w nich zwodniczą wizję "Kościoła wolności", przeciwstawianego Kościołowi "tradycyjnemu". "Kościół wolności" jawi się jako twórcze rozwinięcie i ukoronowanie wspaniałych wynalazków różnych reformatorów i kontestatorów, którzy od lat swoimi dążą do pozbawienia Kościoła jego istoty.
+ czytaj dalej + wasze opinie (0)Felieton: Sól ziemi - Dzieci to najlepsza inwestycja. (28 wrzesień 2015)

W Niedzieli nr 32 (z 09.08.) pisałem o głodnych dzieciach i – niestety! - zwiększającym się w ostatnich latach pod rządami PO – PSL obszarze ubóstwa w Polsce. Według danych GUS z 2014 roku w skrajnym ubóstwie żyje 900 tysięcy polskich dzieci, a w gospodarstwach domowych o wydatkach poniżej granicy ubóstwa skrajnego (tzn. poniżej minimum egzystencji) żyło ok. 2,8 mln osób. Pisałem to w kontekście krytycznej oceny działań państwa dokonanej przez NIK w zakresie polityki rodzinnej. Obóz rządzący jednak nadal udaje, że jest dobrze, a poruszanie bardzo kłopotliwego dla władzy problemu ubóstwa to nieuzasadnione czepialstwo opozycji oraz „rosyjska propaganda”.
+ czytaj dalej + wasze opinie (1)


[ 1 ] 2 3 4 5 następne »
 
 
  strona główna O mieście :: Informacje o serwisie :: Reklama :: Nasze logo :: Kontakt  do góry  

ePrzasnysz © www.luba.int.pl 2006. 0.04 s.