Poniedziałek, 18 luty 2019
Pogoda na dziś:
temp. °C
temp. odcz. °C
wiatr km/h
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików coockies w Twojej przeglądarce.
Przasnysz » dzisiaj · okolice · dawniej · historia Informator » urzędy · kościoły · kawiarnie · bary · restauracje · pizzerie · hotele Zabawa » chat · konkursy Praca
Aktualności
Galeria
 
Średnie kursy walut
EURUSDGBP
4,22 zł
(-0,38%)
3,82 zł
(-0,31%)
5,88 zł
(-0,02%)
 
 
Wycieczka po Mazowszu z Biblioteką - relacja MBP
Źródło : MBP Przasnysz, (07 październik 2018)
Rozmiar tekstu: A A A

W sobotę 6 października wybraliśmy się z Czytelnikami Biblioteki na wycieczkę pn. „Nasza Mała Ojczyzna" po północnym Mazowszu. Pogoda była wspaniała - w sam raz na jesienne spacery połączone ze zwiedzaniem i podziwianiem mazowieckich zabytków.

Pierwszym punktem naszej wyprawy była Sarnowa Góra, gdzie w 1920r. została stoczona bitwa pomiędzy wojskami polskimi i bolszewickimi.

Trasę wycieczki wyznaczały głównie zabytkowe obiekty sakralne a docelowym punktem był Klasztor Ojców Salezjanów w rzymskokatolickiej parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Czerwińsku nas Wisłą.  Pogoda nam dopisała, co pozwoliło na zrealizowanie wcześniej zaplanowanej trasy i poznanie kilku obiektów sakralnych m.in. w Kraszewie, Radzikowie, Sarbniewie i Wyszogrodzie.  Był również czas na spacer po Parku Pałacowym w Ojrzeniu i  Strzembowie. W gminie Naruszewo mieliśmy przyjemność być oprowadzeni po odnowionym pałacu. Obiekt jest w tej chwili w rękach prywatnych. Naszym przewodnikiem był właściciel rezydencji, który opowiedział zarówno o historii zabytku jak i jego współczesnych losach. Pałac położony jest na niewielkim wzniesieniu otoczonym klasycznym parkiem angielskim z wieloma cennymi okazami wiekowych drzew rosnących wokół stawu.

W Czerwińsku nad Wisłą ojciec salezjanin pokazał nam pamiątki po wyprawach misyjnych z całego świata, spędziliśmy kilka chwil w kaplicy a także poznaliśmy niezwykłą historię tego miejsca.

Nasz przewodnik Pan Wojciech Włodarczyk - historyk i socjolog, z zamiłowania regionalista, zamienił naszą wycieczkę w prawdziwą wyprawę badawczą po bliskich, nam terenach. Z wieloma wrażeniami, zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do Przasnysza.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Czytelnikom za liczne uczestnictwo w wycieczce. Panu Wojciechowi Włodarczykowi za pełne emocji opowieści, zaangażowanie i współpracę.

Koordynator wydarzenia: Iwona Robakowska
Opiekunowie grupy: Magdalena Obojska, Piotr Dąbrowski

Projekt „Teatr-Kino-Biblioteka: historia jednego budynku”
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultur
skrót wiadomości
 
Treść opinii:
Autor:
Kod z obrazka:


Brak Waszych opinii do tego artykułu.
 
 
  strona główna O mieście :: Informacje o serwisie :: Reklama :: Nasze logo :: Kontakt  do góry  

ePrzasnysz © www.luba.int.pl 2006. 0.01 s.