Piątek, 22 luty 2019
Pogoda na dziś:
temp. °C
temp. odcz. °C
wiatr km/h
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików coockies w Twojej przeglądarce.
Przasnysz » dzisiaj · okolice · dawniej · historia Informator » urzędy · kościoły · kawiarnie · bary · restauracje · pizzerie · hotele Zabawa » chat · konkursy Praca
Aktualności
Galeria
 
Średnie kursy walut
EURUSDGBP
4,22 zł
(-0,38%)
3,82 zł
(-0,31%)
5,88 zł
(-0,02%)
 
 
Krzynowłoga Mała: Możemy być dumni!
Źródło : UG Krzynowłoga Mała, (21 wrzesień 2018)
Rozmiar tekstu: A A A

Choć był to pewien eksperyment – można już powiedzieć, że udał się w stu procentach. W czwartek, 20 września, cała społeczność gminy skupiła się w realizacji wspólnego projektu nazwanego „Dumni z polskości”. Był to nasz sposób na świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. I jeden z najbardziej oryginalnych w całym powiecie przasnyskim.

Centralnym punktem obchodów stało się odsłonięcie 13 tablic osadzonych na polnych głazach, które symbolizują najważniejsze epizody z historii Polski – począwszy od chrztu naszego kraju w X wieku, a skończywszy na odzyskaniu niepodległości w roku 1918. Tak właśnie w Krzynowłodze Małej powstała Aleja Chwały – jedyny taki przykład upamiętnienia całego millennium historii naszego kraju w jednym miejscu.

Czwartkowe uroczystości rozpoczęły się o 9.00 mszą świętą odprawioną przez księdza Jacka Wichorowskiego, proboszcza parafii w Krzynowłodze Małej. Uczestniczyła w niej praktycznie cała społeczność gminy: władze samorządowe na czele z wójtem Jerzym Humięckim, księża, radni, sołtysi, nauczyciele i uczniowie ze wszystkich szkół, a także członkowie Młodzieżowej Orkiestry Dętej, którzy zajęli się oprawą muzyczną mszy.

Zwieńczeniem uroczystości w świątyni był wspaniały koncert Lecha Makowieckiego – uznanego muzyka, który od wielu lat poświęca się twórczości patriotycznej, sławiącej rozmaite epizody z historii Polski. Godzinny występ zaproszonego barda, któremu towarzyszyła żona, wprost porwał publiczność. Nawet tę młodszą, która dała się gościowi zaprosić do muzycznej zabawy.

Po koncercie wszyscy uczestnicy przemaszerowali na plac przykościelny, by być świadkami odsłonięcia Alei Chwały. Każdą tablicę wzięli w opiekę reprezentanci innych sołectw. Dzięki temu aleja połączyła symbolicznie całą gminę, która mogła wspólnie oddać hołd bohaterom z przeszłości. Część oficjalną zamknął krótki, ale bardzo żywiołowy występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej.

Po tym nastąpiła część piknikowa, przeznaczona przede wszystkim dla najmłodszych. Poprowadzili ją nauczyciele ze szkół podstawowych. Dominantą festynu była historia, ale traktowana na wesoło. Wszyscy mogli wziąć udział w konkursach wiedzowych o tematyce patriotycznej, obejrzeć występy bractwa rycerskiego z Nidzicy, a przede wszystkim – skorzystać z gratisowych atrakcji zapewnionych przez władze samorządowe.

Można zatem powiedzieć, że społeczność gminna wyznaczyła pewien nowy standard w organizacji uroczystości patriotycznych. Nie zabrakło akcentów poważnych i dostojnych. Jak rzadko kiedy jednak uczestnicy „Dumnych z polskości” mogli autentycznie cieszyć się ze świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Bo w końcu jest z czego się cieszyć.

I z tego także możemy być dumni.
skrót wiadomości
 
Treść opinii:
Autor:
Kod z obrazka:
Data: 21 wrzesień 2018, 11:25
fajna sprawa
Data: 21 wrzesień 2018, 16:29
BRAWO
krzynowowiak Data: 21 wrzesień 2018, 16:40
Fajna- patriotyczna ale i radosna impreza dla każdego....
Oby więcej takich...:)
krzynowowiak Data: 21 wrzesień 2018, 19:54
Fajna- patriotyczna ale i radosna impreza dla każdego....
Oby więcej takich...:)
nieznajomy Data: 21 wrzesień 2018, 20:32
Już niedługo po wyborach skończy się wydawanie i pisanie mało prawdziwych informacji. Akurat w tym przypadku to była frekwencja w 100% ale dzieci szkolnych a nie mieszkańców, szczególnie było to widoczne akurat w kościele. Nie ma się czym chwalić.
uczestnik Data: 21 wrzesień 2018, 20:35
Bardzo fajna impreza- wyrazy szacunku dla dla nauczycieli historii ze szkoły w Krzynowłodze Małej za tak wspaniały pomysł:))))
patriotka Data: 21 wrzesień 2018, 21:14
dawno nie było tak fajnej imprezy- szacun dla pomysłodawców:)))
Data: 22 wrzesień 2018, 06:44
Ciekawa impreza. Szacunek dla szkoly za przygotowanie. Swietnie sie spisaliscie. Szkoda ze bylo tak malo osob.
mieszkaniec gmi Data: 22 wrzesień 2018, 09:59
Gratulacje dla pomysłodawców i wykonawców, możemy być dumni i wdzięczni za promowanie rzeczywistych wartości


ePrzasnysz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii internautów. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, obraźliwe, wulgarne, naruszające zasady współżycia społecznego albo naruszające prawa ePrzasnysz.pl lub innych podmiotów może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 
 
  strona główna O mieście :: Informacje o serwisie :: Reklama :: Nasze logo :: Kontakt  do góry  

ePrzasnysz © www.luba.int.pl 2006. 0.03 s.