Niedziela, 20 styczeń 2019
Pogoda na dziś:
temp. °C
temp. odcz. °C
wiatr km/h
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików coockies w Twojej przeglądarce.
Przasnysz » dzisiaj · okolice · dawniej · historia Informator » urzędy · kościoły · kawiarnie · bary · restauracje · pizzerie · hotele Zabawa » chat · konkursy Praca
Aktualności
Galeria
 
Średnie kursy walut
EURUSDGBP
4,22 zł
(-0,38%)
3,82 zł
(-0,31%)
5,88 zł
(-0,02%)
 
 
Nasz News: Kamienie Pamięci w Krzynowłodze Małej (ZDJĘCIA)
(20 sierpień 2018)
Rozmiar tekstu: A A A

Jeden głaz ogromny i 13 głazów ciut mniejszych stoi już na placu przy kościele w Krzynowłodze Małej. Głazy pochodzą z krzynowłoskich pól. Zwieźli je tu radni – którzy najpierw pracowicie wyszukiwali najpiękniejszych z kamieni. Robili to w skwarze, z wiadrem wody i drucianą szczotką.

ZOBACZ ZDJĘCIA


W skwarze – bo słońce nie odpuszczało przez całe lato, a woda i szczota były potrzebne do czyszczenia kamieni z brudu, i badania czy spełniają wymogi i mogą zostać wizytówką danego okręgu wyborczego.

I tak na plac w sercu gminy zjechały kamienie z każdego zakątka gminy. Prace jeszcze wrą, ale radni już mają powód do dumy.
- Ten piąty to od nas, nie jest może największy, ale nadaje się idealnie, ma nawet płaską stronę do przykręcenia tablicy – mówi jedna z radnych.

Pomysłodawcami kamiennej Alei Chwały są nauczyciele historii ze Szkoły Podstawowej w Krzynowłodze Małej.  

- 13 obelisków zostanie odsłoniętych 20 września. Tablice umocowane na tych 13 głazach będą upamiętniać najważniejsze momenty z tysiącletniej historii Polski: od przyjęcia chrześcijaństwa, przez wojny piastowskie, bitwę pod Grunwaldem, bitwy szwedzkie, powstanie kościuszkowskie, Legiony, powstanie listopadowe, powstanie styczniowe, aż po okres I wojny światowej. 14 obelisk, ten największy, zostanie odsłonięty 11 listopada i będzie upamiętniać jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – tłumaczą nauczyciele, Marzena Ulatowska i Wojciech Jaworski.
Co ciekawe, kamieni w Alei Chwały wciąż będzie przybywać. Wokół największego obelisku będą dodawane głazy w hołdzie ludziom, którzy zasłużyli się dla Polski w okresie ostatniego stulecia. Jest też szansa, że będą przybywać kamienie pomięci  – w hołdzie ludziom, którzy zasłużyli się dla lokalnej społeczności.

Ile ostatecznie będzie głazów? – tego na razie nikt nie wie. Wiadomo tylko, że głazy będą przybywać co roku wraz z ważnymi rocznicami i świętami państwowymi.

Patriotycznej akcji rozpętanej przez nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Krzynowłodze Małej towarzyszą konkursy realizowane w ramach projektu „Dumni z polskości”: na pocztówkę patriotyczną i rodzinną historię (termin zgłaszania prac mija 10 września. Więcej informacji można uzyskać w sekretariacie Szkoły Podstawowej w Krzynowłodze Małej, tel. (29) 751 27 22, e-mail: krzynowlogamala@gmail.com)

skrót wiadomości
 
Treść opinii:
Autor:
Kod z obrazka:


Brak Waszych opinii do tego artykułu.
 
 
  strona główna O mieście :: Informacje o serwisie :: Reklama :: Nasze logo :: Kontakt  do góry  

ePrzasnysz © www.luba.int.pl 2006. 0.01 s.