Niedziela, 20 styczeń 2019
Pogoda na dziś:
temp. °C
temp. odcz. °C
wiatr km/h
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików coockies w Twojej przeglądarce.
Przasnysz » dzisiaj · okolice · dawniej · historia Informator » urzędy · kościoły · kawiarnie · bary · restauracje · pizzerie · hotele Zabawa » chat · konkursy Praca
Aktualności
Galeria
 
Średnie kursy walut
EURUSDGBP
4,22 zł
(-0,38%)
3,82 zł
(-0,31%)
5,88 zł
(-0,02%)
 
 
Święto Wojska Polskiego w Przasnyszu (ZDJĘCIA)
(16 sierpień 2018)
Rozmiar tekstu: A A A

W środowe południe mieszkańcy Przasnysza wzięli udział we Mszy Świętej, a następnie przemaszerowali na przasnyski rynek, aby wraz z 2. Ośrodkiem Radioelektronicznym w Przasnyszu wziąć udział w obchodach Święta Wojska Polskiego.

ZOBACZ ZDJĘCIA


Święto jest obchodzone przez naród polski na pamiątkę bitwy warszawskiej z 1920 roku, którą nazywamy „Cudem nad Wisłą”. Skąd taka nazwa? Nasze wojska rozgromiły przeciwników, czyli bolszewików i tym samym zatrzymały ich ekspansję na zachód.

W okresie II Rzeczypospolitej Święto Żołnierza obchodzono 15 sierpnia, dla upamiętnienia zwycięstwa bitwy warszawskiej w 1920 roku. Ustanowienie Święta Żołnierza sankcjonował rozkaz Ministra Spraw Wojskowych Stanisława Szeptyckiego.

Podano w nim :

W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i Niepodległość Polski

W przasnyskich uroczystościach wziął udział Krzysztof Bieńkowski, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie, Zenon Szczepankowski, starosta przasnyski, Waldemar Trochimiuk, burmistrz Przasnysza, a także inni zaproszeni goście. Nie zabrakło przedstawicieli przasnyskiej jednostki wojskowej, którzy otrzymali medale, odznaczenia oraz awanse na kolejne stopnie. Odczytano „Apel pamięci” i oddano salwy honorowe.

Głos zabrali uczestnicy apelu. Krzysztof Bieńkowski złożył żołnierzom i ich rodzinom życzenia, a także wspomniał, czym dla Polaków jest Święto wojska Polskiego.

- Żołnierze, szanowni goście oraz mieszkańcy Przasnysza i okolic. To dzięki waszej służbie, dzięki Wojsku Polskiemu nasze wartości, wartości patriotyczne, wartości narodowe były bronione. Wiemy, co działo się, gdy obce armie wchodziły na nasze tereny. Gnębieni byli Polacy, gnębiona była polska kultura. Pamiętamy, jak nie mogliśmy swobodnie zakładać rodzin, prowadzić działalności gospodarczej, czy zwyczajnie, po polsku żyć.  Dlatego szczególnie bliskie są nam wartości, które nosicie na sztandarach, dlatego szczególnie jesteśmy wdzięczni, że poświęciliście swoje życie zawodowe i swoje życie prywatne. Swoje życie poświęciliście swojej kochanej ojczyźnie, Polsce. Każdy z nas ma różne przekonania, różne poglądy, jednak to Polska nas jednoczy i to Polska zjednoczyła wszystkich, którzy w 1918 roku razem stanęli, by dokonać ważnego aktu, aktu ogłoszenia Niepodległości Polski, aktu zjednoczenia się przeciw najeźdźcom, którzy dalej czyhali na los Polski. Dziś obchodzimy święto zwycięstwa nad bolszewikami, którzy niszczyli wszystko, co związane z tradycja, z Bogiem, z polskością narzucając nowy porządek światu. To polski oręż stanął nim naprzeciw i pokazał, jak można zwyciężyć mimo ich przeważającej siły. Siła ducha, siła współpracy z Polakami, zjednoczenia z lokalna społecznością, z która wy również się jednoczycie, to siła, która powstrzymała najazd bolszewików i która pokazała, że Polska na stale będzie gościć na mapie świat – mówił Krzysztof Bieńkowski, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie.


skrót wiadomości
 
Treść opinii:
Autor:
Kod z obrazka:


Brak Waszych opinii do tego artykułu.
 
 
  strona główna O mieście :: Informacje o serwisie :: Reklama :: Nasze logo :: Kontakt  do góry  

ePrzasnysz © www.luba.int.pl 2006. 0.01 s.