Niedziela, 20 styczeń 2019
Pogoda na dziś:
temp. °C
temp. odcz. °C
wiatr km/h
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików coockies w Twojej przeglądarce.
Przasnysz » dzisiaj · okolice · dawniej · historia Informator » urzędy · kościoły · kawiarnie · bary · restauracje · pizzerie · hotele Zabawa » chat · konkursy Praca
Aktualności
Galeria
 
Średnie kursy walut
EURUSDGBP
4,22 zł
(-0,38%)
3,82 zł
(-0,31%)
5,88 zł
(-0,02%)
 
 
Przasnyskie GRH broniło Twierdzy Boyen w Giżycku 2018
Źródło : GRH 14PSS/fb, (15 sierpień 2018)
Rozmiar tekstu: A A A

W dniach 9, 10, 11, 12 sierpnia, w Giżycku odbyły się Uroczystości Święta Twierdzy Boyen . Jak co roku do Twierdzy przybyła już po raz 7 GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza — Koło Historyczne Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej.

ZOBACZ ZDJĘCIA


Ta XIX wieczna budowla im gen. von Boyena nigdy nie została zdobyta. W czasie Bitwy pod Tannenbergiem 17 sierpnia 1914 siły rosyjskie próbowały zdobyć Giżycko, które zostało okrążone "pierścieniem rosyjskim". Sama forteca nie była atakowana przez Rosjan, ale jej artyleria skutecznie wspierała oddziały broniące Giżycka. 27 sierpnia dowódca obrońców Twierdzy płk Hans Busse odrzucił propozycję wystosowaną przez Rosjan celem poddania umocnień. Żołnierze niemieccy pozostawali w okrążeniu Twierdzy do 7 września 1914 roku, kiedy z odsieczą przybyła Niemiecka 36 Dywizja Piechoty przerywając okrążenie.

Organizatorzy uroczystości rocznicowych postarali się, by upamiętnić i choć w części odwzorować ciężkie walki prowadzone o Giżycko. W sobotnie popołudnie oprócz wielu atrakcji będących w Twierdzy przedstawiono Inscenizację walk między wojskami Pruskimi i Rosyjskimi. Batalia w deszczowe popołudnie została przeprowadzona przez kilkuset rekonstruktorów z kraju i zagranicy oraz potężna siła pirotechniczna.

Nasza GRH oprócz pokazu w bitwie wystawiła obóz carski między budynkiem ćwiczeń a warsztatem artyleryjskim. Obóz rozbity stal od czwartku do niedzieli i był częstym miejscem odwiedzin przez zwiedzających. Ludzie robili sobie liczne zdjęcia, pytali o rekonstrukcję żołnierzy rosyjskich, a mianowicie; jak żyli, czy w tych mundurach walczyli Polacy oraz ilu Ich było w armii cara. Dużym zainteresowaniem cieszył się CKM Maxim, z którego każdy mógł sobie postrzelać, szpital polowy, poczta. Popołudniem zebraliśmy wszystkie rzeczy i jako jedni już z ostatnich rekonstruktorów odjechaliśmy do domu, zabierając ze sobą wspomnienia.

GRH 14PSS z Przasnysza dziękuje organizatorom za zaproszenie na uroczystości do Twierdzy Boyen. Kolegom rekonstruktorom dziękujemy za miło spędzony czas.

Fot. Edyta Lisiewska, Michał Rzezuchowski i Joanna Maciaszczyk.
skrót wiadomości
 
Treść opinii:
Autor:
Kod z obrazka:


Brak Waszych opinii do tego artykułu.
 
 
  strona główna O mieście :: Informacje o serwisie :: Reklama :: Nasze logo :: Kontakt  do góry  

ePrzasnysz © www.luba.int.pl 2006. 0.01 s.