Poniedziałek, 21 styczeń 2019
Pogoda na dziś:
temp. °C
temp. odcz. °C
wiatr km/h
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików coockies w Twojej przeglądarce.
Przasnysz » dzisiaj · okolice · dawniej · historia Informator » urzędy · kościoły · kawiarnie · bary · restauracje · pizzerie · hotele Zabawa » chat · konkursy Praca
Aktualności
Galeria
 
Średnie kursy walut
EURUSDGBP
4,22 zł
(-0,38%)
3,82 zł
(-0,31%)
5,88 zł
(-0,02%)
 
 
Krzynowłoga Mała: Będziemy dumni z polskości!
Źródło : UG Krzynowłoga Mała, (10 lipiec 2018)
Rozmiar tekstu: A A A

Już za nieco ponad dwa miesiące w Krzynowłodze Małej odbędzie się bezprecedensowa akcja mająca upamiętnić stulecie niepodległości Polski. Będzie to wyjątkowe wydarzenie, w którym weźmie udział cała społeczność lokalna naszej małej ojczyzny. Dlatego już teraz warto zarezerwować 20 września, kiedy nastąpi wielki finał całej akcji.

Idea na upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania niepodległości wyszła od nauczycieli historii ze Szkoły Podstawowej w Krzynowłodze Małej. Pedagodzy zaproponowali mianowicie, by utworzyć na terenie gminy Aleję Chwały – zestaw głazów z tablicami upamiętniającymi najważniejsze wydarzenia w całej historii naszego kraju. Pomysł padł na podatny grunt i w krótkim czasie zyskał akceptację wielu środowisk i instytucji. Bardzo przychylnie odniósł się do tego wójt Jerzy Humięcki i wszyscy przedstawiciele Rady Gminy. Dlatego planowane wydarzenie będzie miało charakter święta gminnego.

Zgodnie z planem na placu przykościelnym w Krzynowłodze Małej zostanie ustawionych 13 dużej wielkości kamieni, na których umieszczone zostaną tablice upamiętniające dni chwały naszego kraju – począwszy od roku 966, czyli od chrztu Polski. Każdy z głazów znajdzie się pod opieką jednego lub kilku sołectw gminnych – tak by jak najwięcej osób mogło włączyć się do działań.

Odsłonięcie głazów nastąpi 20 września. Wtedy też odbędzie się uroczysta prezentacja Alei Chwały, jak również szereg wydarzeń dodatkowych planowanych przez organizatorów. Już teraz można zdradzić, że np. staraniem wójta Jerzego Humięckiego do Krzynowłogi Małej przyjedzie Lech Makowiecki, znany bard patriotyczny, od wielu lat koncertujący w całym kraju. Z kolei z inicjatywy nauczycieli planowane są m.in. konkursy historyczne i prezentacje grup rekonstrukcyjnych.

Wszystkie te działania są spinane hasłem przewodnim uroczystości, które brzmi: „Dumni z polskości”. Dlatego choć do tego wydarzenia pozostało jeszcze trochę czasu, warto już zawczasu pomyśleć o tym, jak można włączyć się w realizację obchodów, które jeszcze nigdy nie miały miejsca w historii naszej gminy. Tak, byśmy razem byli dumni z polskości.

skrót wiadomości
 
Treść opinii:
Autor:
Kod z obrazka:
Data: 10 lipiec 2018, 11:26
No tak za poprzednich włodarzy to nic nigdy nie było tylko ten taki wspaniały i wszystkie imprezy są robione po raz pierwszy w histoii tej gminy. Ważne żeby się dobrze umieć lansować przed wyborami


ePrzasnysz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii internautów. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, obraźliwe, wulgarne, naruszające zasady współżycia społecznego albo naruszające prawa ePrzasnysz.pl lub innych podmiotów może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 
 
  strona główna O mieście :: Informacje o serwisie :: Reklama :: Nasze logo :: Kontakt  do góry  

ePrzasnysz © www.luba.int.pl 2006. 0.01 s.