Poniedziałek, 25 marzec 2019
Pogoda na dziś:
temp. °C
temp. odcz. °C
wiatr km/h
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików coockies w Twojej przeglądarce.
Przasnysz » dzisiaj · okolice · dawniej · historia Informator » urzędy · kościoły · kawiarnie · bary · restauracje · pizzerie · hotele Zabawa » chat · konkursy Praca
Aktualności
Galeria
 
Średnie kursy walut
EURUSDGBP
4,22 zł
(-0,38%)
3,82 zł
(-0,31%)
5,88 zł
(-0,02%)
 
 
Korytarz życia – jak go stosować
Źródło : KPP Przasnysz, (13 czerwiec 2018)
Rozmiar tekstu: A A A

Nauczyliśmy się jeździć autostradami, wielu kierowców już wie co to jazda na suwak, ale z korytarzem życia mamy jeszcze spory kłopot. A dzięki niemu karetka może skrócić czas dotarcia do poszkodowanych nawet o 8 minut. Co to jest i jak go stosować?

Korytarz życia to nic innego jak pozostawione miejsce dla pojazdów ratunkowych poruszających się w korku, między stojącymi samochodami. Szczególnie ważny jest on na autostradach, drogach ekspresowych czy w miastach, gdzie ruch samochodów jest bardzo duży i w razie najdrobniejszej kolizji tworzą się natychmiast gigantyczne korki.

Jak utworzyć korytarz?

Jeśli widzisz, że droga zaczyna się korkować - zjedź na bok pasa. Nie czekaj, aż usłyszysz sygnał karetki, zjedź od razu pozostawiając sporo przestrzeni między autami. W przypadku, gdy autostrada ma dwa pasy, kierowcy na lewym zjeżdżają zawsze na lewo, kierowcy na pozostałych pasach - na prawo. Nawet jeśli miałbyś najechać na pas awaryjny. W ten sposób tworzy się szeroki pas, którym służby ratunkowe mogą dojechać do poszkodowanych. Uwaga! Mogą nim jeździć w dwa kierunki.

Co z pasem awaryjnym?

Jak twierdzą ratownicy, pas awaryjny często bywa zablokowany. Przyczyn może być wiele od auta z przebitą oponą, przez samochody z "ugotowanym" silnikiem po resztki opon, zderzaków leżące na jezdni. Poza tym pas awaryjny jest wąski.

To obowiązek

Pierwsze korytarze życia zaczęto stosować jeszcze w latach 80. W Niemczech, Austrii, Czechach i Szwajcarii na Węgrzech i Słowenii mają dzisiaj formę prawną. Za brak ich stosowania grożą wysokie mandaty. Np. w Niemczech za niezostawienie miejsca karetce można zapłacić ok. 700 euro, a za jazdę takim korytarzem cywilnym samochodem ponad 3 tys. euro.
W Polsce trwają prace nad usankcjonowaniem korytarzy życia. Projekt konsultują m.in. ministerstwa zdrowia oraz spraw wewnętrznych i administracji. Mimo to już dzisiaj policja apeluje, by w razie wypadku kierowcy na pasie ruchu w pierwszym od lewej zjechali do lewej krawędzi jezdni albo na pas rozdziału lub pas zieleni a kierowcy na prawym pasie - na prawo. Może w ten sposób uratować komuś życie. Warto o tym pamiętać przed zbliżającymi się wakacyjnymi wyjazdami.
skrót wiadomości
 
Treść opinii:
Autor:
Kod z obrazka:
Bbs Data: 13 czerwiec 2018, 09:07
   przeważnie tir lub lohry nie mają wystarczająco miejsca żeby zrobić lukę. I jest problem....wytłumaczcie jeszcze jazdę na suwak bo z tym też są problemy


ePrzasnysz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii internautów. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, obraźliwe, wulgarne, naruszające zasady współżycia społecznego albo naruszające prawa ePrzasnysz.pl lub innych podmiotów może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 
 
  strona główna O mieście :: Informacje o serwisie :: Reklama :: Nasze logo :: Kontakt  do góry  

ePrzasnysz © www.luba.int.pl 2006. 0.01 s.