Czwartek, 17 styczeń 2019
Pogoda na dziś:
temp. °C
temp. odcz. °C
wiatr km/h
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików coockies w Twojej przeglądarce.
Przasnysz » dzisiaj · okolice · dawniej · historia Informator » urzędy · kościoły · kawiarnie · bary · restauracje · pizzerie · hotele Zabawa » chat · konkursy Praca
Aktualności
Galeria
 
Średnie kursy walut
EURUSDGBP
4,22 zł
(-0,38%)
3,82 zł
(-0,31%)
5,88 zł
(-0,02%)
 
 
Północne Mazowsze na trasie akcji „Polska Jest Jedna”
(25 kwiecień 2018)
Rozmiar tekstu: A A A

W sobotę 21 kwietnia miałem okazję towarzyszyć Ministrowi Maciejowi Wąsikowi w otwartych spotkaniach z mieszkańcami Mazowsza w ramach programu „Polska Jest Jedna”.

Odwiedziliśmy małe miejscowości w powiecie płońskim. Pierwsze spotkanie miało miejsce w strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej Nowe Wrońska w gminie Załuski, następnie spotkaliśmy się w uroczym Czerwińsku nad Wisłą, a cykl spotkań zakończyliśmy na spotkaniu z mieszkańcami Naruszewa. Spotkania były bardzo żywe i intensywne. Mieszkańcy Mazowsza zadawali dużo pytań, brali aktywny udział w dyskusjach i zgłaszali wiele spraw obywatelskich Maciejowi Wąsikowi jak i osobom mu towarzyszącym. Osią spotkania była prezentacja założeń nowego programu Premiera Mateusza Morawieckiego tak zwanej „piątki Morawickiego”. Minister Maciej Wąsik wyjaśniał jakie korzyści dla Polaków przyniesie obniżenie podatku CIT do 9%, a także obniżenie składki na ZUS dla małych firm. W dyskusjach właśnie ta kwestia budziła zawsze dużo pytań, gdyż mali przedsiębiorcy i małe firmy systematycznie wskazywały wysoką składkę zusowską, jako najpoważniejszy czynnik hamujący rozwój małego, lokalnego biznesu. Niejako dalszym ciągiem pozytywnych zmian w sferze społecznej są zaproponowane przez rząd programy „Dobry start” i „Dostępność plus. Ten pierwszy skierowany do rodzin, polegający na wypłacie w kwocie 300 złotych na wyprawkę szkolną, a ten drugi, na który przeznaczone zostaną 23 miliardy złotych ma polegać na dostosowaniu w pełni przestrzeni publicznej dla potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych. Duże zainteresowanie wzbudziła propozycja dofinansowania przez rząd budowy dróg lokalnych. Maciej Wąsik wyjaśniał, że rząd Mateusza Morawieckiego w przeciwieństwie do rządów koalicji PO PSL dba o tak zwaną „Polskę powiatową” i ten program ma na celu właśnie radykalną poprawę dróg lokalnych. A to właśnie takie drogi są najważniejsze z punktu widzenia mieszkańców małych miejscowości i gmin.

Mieszkańcy Mazowsza pytali o wiele kwestii, ale ważnym elementem były zmiany wprowadzane przez rząd w formie zatrudniania cudzoziemców w pracach sezonowych. Towarzyszący Ministrowie kierownicy Agencji Rolnej i KRUS długo i szczegółowo odpowiadali na precyzyjne pytania rolników. Po zamknięciu spotkania, jeszcze długo trwały konsultacje indywidualne i rozmowy na tematy, których nie udało się poruszyć w dyskusji plenarnej.

Spotkania z mieszkańcami w ramach programu „Polska Jest Jedna” są przykładem społecznego podejścia władzy do problemów obywatelskich. Ministrowie nie zamykają się w swoich gabinetach, tylko aktywnie angażują się w nawet drobne problemy lokalne. Minister Maciej Wąsik przypominał, że władza to nie żadne zaszczyty, tylko służba dla mieszkańców. Wszyscy mamy w pamięci jak odmienne w tym kontekście były rządy poprzedników Prawa i Sprawiedliwości.

Artur Czapliński

skrót wiadomości
 
Treść opinii:
Autor:
Kod z obrazka:
Data: 25 kwiecień 2018, 20:01
...co to za wywód???


ePrzasnysz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii internautów. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, obraźliwe, wulgarne, naruszające zasady współżycia społecznego albo naruszające prawa ePrzasnysz.pl lub innych podmiotów może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 
 
  strona główna O mieście :: Informacje o serwisie :: Reklama :: Nasze logo :: Kontakt  do góry  

ePrzasnysz © www.luba.int.pl 2006. 0.01 s.