Piątek, 14 grudzień 2018
Pogoda na dziś:
temp. °C
temp. odcz. °C
wiatr km/h
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików coockies w Twojej przeglądarce.
Przasnysz » dzisiaj · okolice · dawniej · historia Informator » urzędy · kościoły · kawiarnie · bary · restauracje · pizzerie · hotele Zabawa » chat · konkursy Praca
Aktualności
Galeria
 
Średnie kursy walut
EURUSDGBP
4,22 zł
(-0,38%)
3,82 zł
(-0,31%)
5,88 zł
(-0,02%)
 
 
Promocja książki Jana Chmielewskiego „Powiesili ich przed Wigilią”
(19 luty 2018)
Rozmiar tekstu: A A A

W sobotni wieczór, 17 lutego w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyła się promocja książki Jana Chmielewskiego pod tytułem „Powiesili ich przed Wigilią”. Książka związana jest z datą 17 grudnia 1942 roku, kiedy to w mieście Przasnysz, Ciechanów, Mława oraz w Pułtusku zostało straconych 17 żołnierzy Armii Krajowej przez niemieckich okupantów.

ZOBACZ ZDJĘCIA


W każdym z tych miast była co najmniej jedna osoba pochodząca z Przasnysza. To właśnie te wydarzenia oraz fakt, że świadkiem ich był ojciec Jana Chmielewskiego skłoniło go do napisania książki.

Autor postanowił nie opowiadać o zawartości książki chcąc skłonić do jej nabycia i przeczytania. Dodał, że nie jest ona pracą naukową i jest przeznaczona dla każdego czytelnika.

W Muzeum Historycznym w Przasnyszu pojawiło się wiele osób chcących poznać historie z tamtych lat. Wśród gości byli przedstawiciele grup literackich, seniorów, a także dyrektorzy jednostek organizacyjnych miasta Przasnysz.  Podczas spotkania autor zaprezentował zdjęcia archiwalne oraz wiersze w wykonaniu swoim oraz Tadeusza Łady, które także nawiązywały do tamtych chwil.

Tak wspomina te wydarzenia Jan Chmielewski:
- O przasnyskiej tragedii, która wydarzyła się 17 grudnia 1942 roku dowiedziałem się będąc jeszcze małym chłopcem od swojego ojca Ryszarda Chmielewskiego. Jako 14 letni chłopak był on świadkiem tego morderstwa. Była na przasnyskim rynku tego dnia i moja matka, która miała wówczas 9 lat i wraz z innymi dziećmi przybiegła na rynek nie zdając sobie wówczas sprawy z powagi sytuacji, choć już i takie dzieci były w tamtych dniach świadome okropności wojny i wiedziały o brutalności i barbarzyństwie Niemców. Oczywiście moi, przyszli rodzice nie znali się wówczas. Matka nie lubiła opowiadać o swoim dzieciństwie z lat wojny, ojciec natomiast bardzo chętnie opowiadał o wojnie i jej okropnościach, wspominając często egzekucję z 17 grudnia 1942 jak i inne tragiczne wydarzenia jakie wydarzyły się w naszym mieście i powiecie w czasie wojny i tuż po jej zakończeniu - wspomina


Po zakończeniu spotkania uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem Straconych.

--------------------------
Prosimy o nie kopiowanie artykułów z eprzasnysz.pl na inne strony.
ePrzasnysz.pl - najwięcej informacji z regionu!
skrót wiadomości
 
Treść opinii:
Autor:
Kod z obrazka:
Bbs Data: 20 luty 2018, 07:25
Gdzie można nabyć książkę?


ePrzasnysz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii internautów. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, obraźliwe, wulgarne, naruszające zasady współżycia społecznego albo naruszające prawa ePrzasnysz.pl lub innych podmiotów może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 
 
  strona główna O mieście :: Informacje o serwisie :: Reklama :: Nasze logo :: Kontakt  do góry  

ePrzasnysz © www.luba.int.pl 2006. 0.01 s.