Niedziela, 21 październik 2018
Pogoda na dziś:
temp. 5 °C
temp. odcz. 3 °C
wiatr 8 km/h
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików coockies w Twojej przeglądarce.
Przasnysz » dzisiaj · okolice · dawniej · historia Informator » urzędy · kościoły · kawiarnie · bary · restauracje · pizzerie · hotele Zabawa » chat · konkursy Praca
Aktualności
Galeria
 
Średnie kursy walut
EURUSDGBP
4,22 zł
(-0,38%)
3,82 zł
(-0,31%)
5,88 zł
(-0,02%)
 
 
Święto Niepodległości i poświęcenie Grobu Poległych Żołnierzy w Węgrze
(13 listopad 2017)
Rozmiar tekstu: A A A

W sobotę, 11 listopada, gmina Czernice Borowe świętowała obchody Narodowego Święta Niepodległości, które odbyły się w miejscowości Węgra.

ZOBACZ ZDJĘCIA


Uroczystości rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą, którą w intencji Ojczyzny odprawił ksiądz Tadeusz Niestępski. Jej światłości dodał program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Rostkowie, którzy zaprezentowali utwory patriotyczne i legionowe.

W uroczystościach wziął udział Krzysztof Bieńkowski, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie, Wiesława Krawczyk, radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz Jan Maria Jackowski, senator RP, a także przedstawiciele gminy Czernice Borowe z Wojciechem Brzezińskim na czele.

Po mszy uczestnicy przemaszerowali na Cmentarz Parafialny, gdzie proboszcz parafii Węgra, po odmówieniu modlitwy poświęcił świeżo odnowiony Grób Nieznanego Żołnierza. Udało się go odremontować dzięki środkom wojewody mazowieckiego i środkom z budżetu gminy Czernice Borowe.

Następnie rozbrzmiały dźwięki Hymnu Państwowego w wykonaniu orkiestry z OSP Czernice Borowe, oraz została podniesiona na maszt flaga państwowa. Po czym salwę honorową oddali członkowie SRH 79 Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich, zaś zebrani złożyli kwiaty.


Podczas uroczystości i wystąpień okolicznościowych zaproszonych gości, głos również zabrał Krzysztof Bieńkowski:
– W imieniu Wojewody Mazowieckiego, Zdzisława Sipiery chciałbym pokłonić się władzom samorządowym  i wszystkim przybyłym za to, że pamiętają o naszych rodakach, którzy oddali swoje życie, swoją krew za to, byśmy mogli chociażby dzisiaj świętować Niepodległość Naszej Ojczyzny. To pamięć o naszych przodkach pięknie pokazana przez młodzież w czasie dzisiejszej Mszy Świętej, to ta pamięć pozwala nam patrzeć w przyszłość z nadzieją, że kolejne pokolenia młodych ludzi również będą kultywowały patriotyzm, miłość do naszej ukochanej Polski i gdy będzie trzeba również nie będą szczędziły wysiłku, a nawet krwi, by ta Polska trwała – wspominał Krzysztof Bieńkowski.


Na zakończenie w sali OSP Węgra został wygłoszony wykład historyczny pt."Walki Żołnierzy Mazowieckiej Brygady Kawalerii na Północnym Mazowszu"


--------------------------
Prosimy o nie kopiowanie artykułów z eprzasnysz.pl na inne strony.
ePrzasnysz.pl - najwięcej informacji z regionu!
skrót wiadomości
 
Treść opinii:
Autor:
Kod z obrazka:
Data: 15 listopad 2017, 07:50
w Węgrze, Rostkowie można...


ePrzasnysz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii internautów. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, obraźliwe, wulgarne, naruszające zasady współżycia społecznego albo naruszające prawa ePrzasnysz.pl lub innych podmiotów może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 
 
  strona główna O mieście :: Informacje o serwisie :: Reklama :: Nasze logo :: Kontakt  do góry  

ePrzasnysz © www.luba.int.pl 2006. 0.01 s.