Poniedziałek, 22 październik 2018
Pogoda na dziś:
temp. 10 °C
temp. odcz. 7 °C
wiatr 20 km/h
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików coockies w Twojej przeglądarce.
Przasnysz » dzisiaj · okolice · dawniej · historia Informator » urzędy · kościoły · kawiarnie · bary · restauracje · pizzerie · hotele Zabawa » chat · konkursy Praca
Aktualności
Galeria
 
Średnie kursy walut
EURUSDGBP
4,22 zł
(-0,38%)
3,82 zł
(-0,31%)
5,88 zł
(-0,02%)
 
 
Przasnyskie Obchody Święta Niepodległości
(11 listopad 2017)
Rozmiar tekstu: A A A

Minęło 99 lat od momentu, kiedy to Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli. 11 listopada w całym kraju upamiętniamy te chwile. W miejscowości Przasnysz uroczystości związane ze Świętem Niepodległości odbyły się w przeddzień i rozpoczęły uroczystą Mszą św. w intencji Ojczyzny odprawionej w Kościele Farnym.

ZOBACZ ZDJĘCIA


W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele przasnyskich samorządów. Wśród nich był Krzysztof Bieńkowski, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie, Wiesława Krawczyk, radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Waldemar Trochimiuk, burmistrz miasta Przasnysza wraz z Wiesławą Helwak, swoim zastępcą, Jarosławem Szmulskim, sekretarzem miasta oraz Piotrem Jeronimem, przewodniczącym Rady Miasta Przasnysza. Nie zabrakło także władz powiatowych w osobie Zenona Szczepankowskiego, starosty przasnyskiego.

Po Mszy Świętej wszyscy jej uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi, orkiestrą OSP i żołnierzami przasnyskiej Jednostki Wojskowej przemaszerowali na przasnyski Rynek, gdzie odbyła się kolejna część uroczystości.

Tradycyjnie jako pierwszy z okolicznościowym przemówieniem wystąpił Dowódca JW 569  płk. Mariusz Gułaj. W trakcie tej uroczystej ceremonii oddano salwy honorowe, wręczono mianowania, wyróżnienia oraz dyplomy uznania, a także odczytano apel pamięci i odśpiewano pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego.

Na zakończenie wojskowego capstrzyku głos zabrał Burmistrz Przasnysza Waldemar Trochimiuk, który w części swojego wystąpienia przypomniał, że:

        "Tradycyjnie, od wielu już lat zbieramy się na Rynku Miejskim oraz  pod  Pomnikiem Niepodległości, aby oddać hołd  twórcom i obrońcom odrodzonego w  listopadzie 1918 roku  Państwa Polskiego,  aby dać świadectwo naszej  wdzięczności  dla  pełnej poświęcenia i bohaterstwa walki wielu pokoleń Polaków.

       Tym  wszystkim, którzy walczyli i trudzili się w służbie Ojczyzny winniśmy  pamięć i najwyższe uznanie. Dlatego Miasto Przasnysz od lat  włącza się aktywnie w obchody Narodowego Święta Niepodległości."

Następnie wszyscy zgromadzeni przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości, znajdujący się przy Miejskim Domu Kultury, przy którym tradycyjnie honorową wartę pełnili żołnierze, aby złożyć kwiaty i wieńce.
Zwieńczeniem uroczystości był koncert „Dla Niepodległej” w wykonaniu chóru męskiego, który odbył się w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury.--------------------------
Prosimy o nie kopiowanie artykułów z eprzasnysz.pl na inne strony.
ePrzasnysz.pl - najwięcej informacji z regionu!
skrót wiadomości
 
Treść opinii:
Autor:
Kod z obrazka:
fan Data: 11 listopad 2017, 14:39
jeśli chodzi o walkę to pierwszym General Broni WP Tadeusz Jordan Rozwadowski. Także Błękitny Generał Józef Haller, z patriotycznego rodu de Hallenburg, z rodu wojowników, wodzów i meczennikow. Także General Pilot WP Włodzimierz Ostoja Zagorski - zamordowany strzałem w plecy przez Makbeta
Data: 11 listopad 2017, 20:39
Obchody powinny być 11 listopada chyba ,że szkoda 2 godziny poświęcić z wolnej soboty
Data: 12 listopad 2017, 17:49
Obchody powinny być w przeddzień, aby można było wziąć udział w obchodach w Warszawie.
4w2y Data: 12 listopad 2017, 20:49
Ja rozumiem że cześć i chwała bohaterom, że historia i Bóg, honor, ojczyzna, chwała, pamięć ale może by tak wprowadzić odrobinę lekkości i naturalnej radości. Wtedy udział był by bardziej ogólny i spontaniczny a nie tylko ci co muszą się pokazać? Jaki sens robić święto dla służb i oficjeli?


ePrzasnysz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii internautów. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, obraźliwe, wulgarne, naruszające zasady współżycia społecznego albo naruszające prawa ePrzasnysz.pl lub innych podmiotów może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 
 
  strona główna O mieście :: Informacje o serwisie :: Reklama :: Nasze logo :: Kontakt  do góry  

ePrzasnysz © www.luba.int.pl 2006. 0.02 s.