Poniedziałek, 24 wrzesień 2018
Pogoda na dziś:
temp. 7 °C
temp. odcz. 4 °C
wiatr 23 km/h
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików coockies w Twojej przeglądarce.
Przasnysz » dzisiaj · okolice · dawniej · historia Informator » urzędy · kościoły · kawiarnie · bary · restauracje · pizzerie · hotele Zabawa » chat · konkursy Praca
Aktualności
Galeria
 
Średnie kursy walut
EURUSDGBP
4,22 zł
(-0,38%)
3,82 zł
(-0,31%)
5,88 zł
(-0,02%)
 

 
Obchody 590. Rocznicy Nadania Praw Miejskich
(12 październik 2017)
Rozmiar tekstu: A A A

We wtorkowy poranek, 10 października, Waldemar Trochimiuk, burmistrz miasta Przasnysza wraz z Agnieszką Brykner, dyrektorem Muzeum Historycznego oraz Krzysztofem Gadomskim, dyrektorem przasnyskiego MDK zaprosili mieszkańców miasta na pochód historyczny zorganizowany z okazji 590. Rocznicy Nadania Praw Miejskich.

ZOBACZ ZDJĘCIA


Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10. Mszą Świętą w Kościele Farnym, w której licznie uczestniczyły dzieci i  młodzież z przasnyskich szkół i przedszkoli.

Ze względu na brzydką pogodę plany diametralnie się zmieniły i wszyscy przeszli do MDK-u zamiast na przasnyski rynek miejski.

Na scenie wystąpił Teatr Trzech Pokoleń oraz dzieciaki z przasnyskich placówek oświatowych. Ich występy reżyserowała Bożenna Beata Parzuchowska. Nie zabrakło najmłodszych przedszkolaków. Za każdy występ dzieci były nagradzane smacznymi i chrupiącymi bułeczkami. Występy polegały na przybliżeniu widowni wydarzeń z 1427 roku, kiedy to miasto Przasnysz otrzymało prawa miejskie.

Nazwa naszego miasta pochodzi od biednego młynarza, zwanego Przaśnikiem, który przyjął pod swój dach zabłąkanego na polowaniu księcia Konrada I Mazowieckiego. Za pomoc Przaśnik otrzymał okoliczne ziemie oraz tytuł szlachecki. Miasto bardzo szybko się rozwijało, dzięki swojemu położeniu i dlatego też 10 października 1427 roku otrzymał przywilej miejski na prawie chełmińskim od księcia mazowieckiego Janusza I Starszego.


--------------------------
Prosimy o nie kopiowanie artykułów z eprzasnysz.pl na inne strony.
ePrzasnysz.pl - najwięcej informacji z regionu!

skrót wiadomości
 
Treść opinii:
Autor:
Kod z obrazka:


Brak Waszych opinii do tego artykułu.
 
 
  strona główna O mieście :: Informacje o serwisie :: Reklama :: Nasze logo :: Kontakt  do góry  

ePrzasnysz © www.luba.int.pl 2006. 0.01 s.