Czwartek, 20 wrzesień 2018
Pogoda na dziś:
temp. 21 °C
temp. odcz. 21 °C
wiatr 11 km/h
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików coockies w Twojej przeglądarce.
Przasnysz » dzisiaj · okolice · dawniej · historia Informator » urzędy · kościoły · kawiarnie · bary · restauracje · pizzerie · hotele Zabawa » chat · konkursy Praca
Aktualności
 
Galeria
 
Średnie kursy walut
EURUSDGBP
4,22 zł
(-0,38%)
3,82 zł
(-0,31%)
5,88 zł
(-0,02%)
 

 
DEFINITYWNE POŻEGNANIE LATA 2017, czyli wycieczka po północnym Mazowszu
(10 październik 2017)
Rozmiar tekstu: A A A

30.09.2017r. odbyła się jubileuszowa 10 wycieczka krajoznawcza pracowników ZSP w Przasnyszu szlakami Mazowsza Północnego.

Na trasie wycieczki znalazł się Zawidz Kościelny z dwoma kościołami i bogatymi zbiorami rzeźby ludowej.

Kolejnym etapem była miejscowość Kuchary. W przeszłości tamtejszy dwór należał do rodziny Grzechowskich. W latach 1920 – 39 był on własnością Antoniego Radomyskiego i jego żony Heleny z Tchórznickich, znanej pisarki, autorki m.in. „Trędowatej”. Obecnie budynek ten jest siedzibą Stowarzyszenia Buddyjskiego „Karma Kagu” i jest to największy ośrodek buddyjski w tej części Europy. Latem odbywają się tutaj kilkudniowe kursy medytacyjne dla ponad tysiąca osób.Po Kucharach zwiedziliśmy Drobin. W prezbiterium tamtejszego kościoła znajdują się znakomite nagrobki renesansowe rodu Kryskich (zap. warsztat pińczowski Santi Gucci Fiorentino) 1572-1576, nawiązujące do grobowców Medyceuszy            w kościele San Lorenzo we Florencji. W ołtarzu drobińskiego kościoła znajduje się obraz św. Stanisława biskupa pędzla W. Gersona.

W Bielsku podziwialiśmy neogotycki kościół św. Jana Chrzciciela, orientowany, murowany z cegły, został wzniesiony w latach 1909-1912 według projektu architekta Józefa Dziekońskiego.

Następnie odwiedziliśmy grodzisko znajdujące się we wsi Proboszczewice. Jest to największy tego typu obiektów na Mazowszu.            

W Sikorzu oglądaliśmy między innymi dwór rodziny Piwnickich, którego gośćmi w okresie międzywojennym byli znamienici literaci tacy jak Julian Tuwim, Antoni Słonimski,  Tadeusz Dołęga - Mostowicz.

Natomiast maleńka wioska Rokicie skrywa wyjątkowy skarb kultury polskiej jakim jest kościół ceglany pw. śś. Piotra i Pawła z 2 ćw. XIII wieku w stylu późnoromańskim - najstarsza murowana budowla  na Mazowszu.  Potem był gotycko - renesansowy kościół w Siecieniu z obrazem Świętej Rodziny W. Gersona.              Do ciekawych obiektów na trasie wycieczki zaliczyć można również Antoniówkę (Brwilno). Budynek wzniesiony został jako dom letniskowy Seminarium Duchownego w Płocku w latach 1926-1927, z fundacji biskupa płockiego Antoniego Nowowiejskiego. Zgodnie z koncepcją architekta Stefana Szyllera obiekt miał sięgać wzorców architektury obronnej XVI i XVII wieku. Budynek należy do tzw. „stylu narodowego” popularnego w dwudziestoleci międzywojennym. Obecnie znajduje się tu Dom Pomocy Społecznej.


Wojciech  Włodarczyk--------------------------
Prosimy o nie kopiowanie artykułów z eprzasnysz.pl na inne strony.
ePrzasnysz.pl - najwięcej informacji z regionu!


skrót wiadomości
 
Treść opinii:
Autor:
Kod z obrazka:


Brak Waszych opinii do tego artykułu.
 
 
  strona główna O mieście :: Informacje o serwisie :: Reklama :: Nasze logo :: Kontakt  do góry  

ePrzasnysz © www.luba.int.pl 2006. 0.01 s.