Wtorek, 19 czerwiec 2018
Pogoda na dziś:
temp. °C
temp. odcz. °C
wiatr km/h
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików coockies w Twojej przeglądarce.
Przasnysz » dzisiaj · okolice · dawniej · historia Informator » urzędy · kościoły · kawiarnie · bary · restauracje · pizzerie · hotele Zabawa » chat · konkursy Praca
Aktualności
Galeria
 
Średnie kursy walut
EURUSDGBP
4,22 zł
(-0,38%)
3,82 zł
(-0,31%)
5,88 zł
(-0,02%)
 
 
Powiat przasnyski wśród najbiedniejszych obszarów tzw. Polski B
Źródło : www.obserwatorfinansowy.pl, (11 styczeń 2017)
Rozmiar tekstu: A A A

Instytut Jagieloński zbadał sytuację społeczno-ekonomiczną Polski i naniósł na mapę, aby zobaczyć jak wygląda rzeczywisty podział na Polskę A i Polskę B. Okazało się, że powiat przasnyski jest wśród najbiedniejszych obszarów Polski.

W rządowej „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” także zwraca się uwagę, że niedostateczne rozwinięcie miast jest czynnikiem zróżnicowania gospodarczego. Mówiąc wprost: brak większych aglomeracji na dużych obszarach Polski wschodniej i północnozachodniej hamuje rozwój tych regionów.

W „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” zaznaczono też 14 obszarów zmarginalizowanych pod względem społecznym i/lub ekonomicznym.
Problemy społeczno-ekonomiczne koncentrują się zatem nie tylko na wschodzie, ale szerzej w kraju, szczególnie tam gdzie odległość od stolicy województwa jest duża, a odpływ przemysłu i ludności wyraźny.

– Nie wyobrażam sobie Polski skupionej tylko na największych ośrodkach. Jeśli nie zadbamy o zrównoważony rozwój to będziemy mieli miasta-molochy i wyludnione obszary bez solidnego rolnictwa. Nie można też powtarzać modelu rozwoju Warszawy nad jeziorami mazurskimi. Na terenach wiejskich trzeba inwestować inaczej np. w turystykę, w produkty regionalne – uważa Prof. Misiąg

Niemal wszyscy eksperci zajmujący się samorządem zgodni są co do jednego – zmniejszenie liczby województw z 16 do np. 12 nie miałoby większego znaczenia, ale niekoniecznie musimy mieć aż 2478 gmin i 314 powiatów.

Łączenie około 300 wiejskich gmin „obwarzankowych”, czyli sąsiadujących z dużymi miastami, z ich odpowiednikami miejskimi proponuje Przemysław Śleszyński, prof. Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, autor mapy 14 obszarów zmarginalizowanych, która znalazła się w „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”.

– Powiaty także nie są nam potrzebne. Cześć ich funkcji i tak przejęły miasta powiatowe, a cześć to zadania państwa – dodaje prof. Wojciech Misiąg.

Cały artykuł przeczytasz tu: Potrzebujemy rozwoju małych i średnich miast w Polsce
skrót wiadomości
 
Treść opinii:
Autor:
Kod z obrazka:
marian Data: 11 styczeń 2017, 11:47
zrównoważony rozwój to już Hitler i Stalin próbował wprowadzić i zachować.....coś im nie pykło, ludzie w końcu sie między sobą pożarli, jak widać z historii się wniosków nie wyciąga...kiedy wy sie wreszcie nauczycie że nie ma czegoś takiego jak równość. Jest za to pracowitość i lenistwo, nękanie polityczne i swoboda gospodarcza..to naprawdę takie trudne pojęcia ?
Sławko Pij Data: 11 styczeń 2017, 13:02
LYDER POLSKI I WSZECHŚWIATA.
Data: 11 styczeń 2017, 13:24
To skąd te statystyki Powiatu jakoby był najbogatszy:)
sas Data: 11 styczeń 2017, 13:57
Zlikwidować powiaty. Jakie to oszczędności będą
Mario65 Data: 11 styczeń 2017, 14:34
.. o biedzie świadczą samochody na ulicach....
lolek Data: 11 styczeń 2017, 16:20
a starostwo cieszy się ze swoich osiągnięć
Zdziwiony Data: 11 styczeń 2017, 17:12
Ale przecież nasz powiat ciagle w czymś przoduje. Jakim cudem wiec jesteśmy wsród najbiedniejszych?
4w2y Data: 11 styczeń 2017, 17:20
Ciekawe zwłaszcza w zestawieniu z wszechobecną propagandą sukcesu, gradem wyróżnień, nagród i wysokich rankingów. Jedyna nadzieja w tym że w dużych miastach nikt nie będzie chciał pracować za 2 000.
PSZ Data: 11 styczeń 2017, 18:52
PROSZĘ O OPINIĘ NP.PANA BURMISTRZA LUB STAROSTĘ,KTÓRZY PEWNIE ZAPOZNALI SIĘ Z TYM OPRACOWANIEM I CZYTALI TAKŻE TEN ARTYKUŁ.
GOSC Data: 11 styczeń 2017, 20:10
a  kto ośmielił napisac taki artykuł:(  NASZ POWIAT JEST NAJNAJLEPSZY.
urzędnik tworzy Data: 11 styczeń 2017, 21:21
powiaty wprowadzono, by na urzędach obsadzić ,,swoich", urzędy marszałkowskie powstały, by obsadzić ,,swoich", kasy chorych (obecnie NFZ) też wprowadzono, by na urzędach obsadzić ,,swoich", straże miejskie wprowadzono tylko po to by na urzędach obsadzić ,,swoich", gimnazja wprowadzono by  w dyrekcji obsadzić ,,swoich". Dublowanie stanowisk i obowiązków wprowadziło taki haos, że teraz wszyscy chcą pieniędzy, ale nikt nie chce ponieść odpowiedzialności za swoje urzędnicze decyzje. I tak z 30-tysięcznej armii urzędników zrobiła nam się 300-tysięczna, a może i większa
Yeti Data: 12 styczeń 2017, 08:08
Kto zawinił: samorząd  (PSL) czy może rząd  (PSL wspolrzadzil w ostatnich 25 latach prawie zawsze)?
oko Data: 12 styczeń 2017, 10:58
Brawo PSL
Wiedzon Data: 15 styczeń 2017, 08:17
Żadne to odkrycie . Pierwotny projekt zmian przewidywał : 9 województw, ok. 50 % mniej powiatów i i ok. 30 % mniej gmin. W ogóle nie przewidywano tzw. sejmików wojewódzkich – pasożyty, oraz tzw. miast grodzkich. Przerost administracji zbędnej jest na poziomie 70- 75 %. Ale były Aleksander K. wprowadził własne rozwiązania wyborcze. Podobnie do gimnazjów.


ePrzasnysz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii internautów. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, obraźliwe, wulgarne, naruszające zasady współżycia społecznego albo naruszające prawa ePrzasnysz.pl lub innych podmiotów może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 
 
  strona główna O mieście :: Informacje o serwisie :: Reklama :: Nasze logo :: Kontakt  do góry  

ePrzasnysz © www.luba.int.pl 2006. 0.05 s.